Страница 1 от 1

приятелски споразумения с пострадали от правосъдието

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2008, 10:04
от GeorgiKERELOV
"Министърът на правосъдието Миглена Тачева започва публично обсъждане на проблема с нарастването на броя на осъдителните решения срещу България в Европейския съд за правата на човека в Страсбург...." http://dnevnik.bg/show/?storyid=511713

"По неофициална информация досега са подадени над 5000 жалби......Заради бавността на делата и за процесуална икономия европейският съд насърчава жалбоподателите и държавите да сключват т.нар. приятелски споразумения. Чрез тях държавата признава, че някои от органите й е нарушил правата на гражданина и за да се избегне осъдително решение, сама се съгласява да го компенсира с определена сума." http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid= ... 1%80%D0%B5

Пита се обаче, възможни ли са приятелските споразумения, особено след като нарушението на правата на човека произтича от неграмотно или закупено съдебно решение, което е най-масовият случай в оплакванията на гражданите ? Съдебното решение не е ли задължително за всички държавни органи, в това число и за правителството ? Може ли по този начин изпълнителната власт да се постави над съдебната ?

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2008, 09:46
от blossom
"България е осъждана най-често за бавно правосъдие, лоши условия в затворите и полицейско насилие, показва справка в решенията. Има десетки случаи на хора, чиито дела не приключват след изтичането на повече от разумен за правосъдие срок, а има и осъдителни решения за свръхупотреба на сила от полицията."
Нещо не ги виждам споменати "неграмотни" и "закупени" съдебни решения.

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2008, 10:06
от GeorgiKERELOV
Става въпрос за оплаквания на гражданите, а не непременно за подадени жалби до съда въз основа на тези оплаквания. Попитайте хората, които излизат от съдебните зали, и те ще Ви кажат какви са им оплакванията. Попитайте и адвокатите им.

Бавното правосъдие, лошите условия в затворите и полицейското насилие в България са образно казано "върхът на айсберга".

Съдебната реформа в България уж трябва да се прави най-вече за намаляване на съдебния и прокурорски произвол при решаването на делата, а излиза, че за някои хора тази реформа се свежда само до решаването на проблема с бавността на процеса и свързаното с нея удължаване на мерките на процесуална принуда в наказателното правораздаване.

Иначе бавността на правосъдието не е проблем само на България. Вижте например случаят с италианското правосъдие.

За лошите условия в затворите и полицейското насилие - тук за да се пристъпи към приятелско споразумение, отново български съд следва да установи тези лоши условия и полицейско насилие, преди правителството да сключи приятелско споразумение с потърпевшия. И щом делото влезе в българския съд, как мислите, че ще приключи ? Ще се установи, че условията на задържане не са били лоши и полицейското насилие е било "законно" (при положение, че е имало такова). Отново стигаме до въпроса за произвола на българските съдилища.

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2008, 11:39
от GeorgiKERELOV
"Тачева иска уволнение за магистрати, нарушавали човешки права .................съдиите ще носят дисциплинарна отговорност и ще рискуват бъдещето на кариерата си, само когато се докаже умишлено неспазване на конвенцията.........." http://mediapool.bg/show/?storyid=139871&srcpos=8

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2008, 09:26
от GeorgiKERELOV
http://www.justice.government.bg/new/Pa ... ZxrI948%3d

Тревожната тенденция на растеж на броя на подадените от български граждани жалби до Европейския съд по правата на човека /ЕСПЧ/ в Страсбург през годините е мотивът, който наложи незабавното ревизиране на досега действащия механизъм за защитата на българската позиция пред съда и намирането на по-ефективни средства за ограничаване на допусканите нарушения – заяви министърът на правосъдието Миглена Тачева при откриването на кръгла маса, посветена на начините за преодоляване на причините за осъдителните решения на ЕСПЧ срещу България.

В дискусията, организирана от Министерство на правосъдието в хотел “Шератон” в София, участваха представители на изпълнителната, законодателната и съдебната власт, на академичната общност и на неправителствени организации.

На кръглата маса бе обсъдена Концепция за преодоляване на причините за осъдителните решения на ЕСПЧ срещу България и решаване на проблемите, произтичащи от тях. Концепцията е изготвена от работна група, създадена със заповед на министър Тачева - в състава й влизат представители на МП, както и изтъкнати правозащитници.

Министър Тачева съобщи пред участниците в обсъждането, че висящите дела срещу България в съда в Страсбург в края на 2007 година са били 1835, а само за миналата година в Министерство на правосъдието са изпратени нови 127 жалби за становище по образувани пред ЕСПЧ дела. Ако съществуващата до момента тенденция се запази, общият брой жалби през тази година ще надхвърли цифрата за 2007 година.

Всичко това налага спешни мерки за ограничаване на негативните тенденции като на първо място трябва да се постигне намаляване на допусканите досега нарушения на основни права на гражданите, водещи до образуване на дела в ЕСПЧ – такава бе общата позиция, изразена по време на дискусията.

На основата на анализ, изготвен по повод критиките на ЕК, е констатирано ниско качество на обвинителните актове. “Въпросът е максимално да намалим причините за завеждане на дела, които са свързани с лошо законодателство” каза министър Миглена Тачева.

Специално внимание по време на дискусията бе отделено на необходимостта от повишаване статута на правителствените агенти по делата в Страсбург, както и от създаването на междуведомствена комисия за изработването на общи мерки за въвеждане на индивидуална конституционна жалба.

Министър Тачева съобщи, че в максимално кратки срокове ще внесе в Министерски съвет окончателния вариант на Концепцията.



КОНЦЕПЦИЯ
ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ПРИЧИНИТЕ ЗА ОСЪДИТЕЛНИТЕ
РЕШЕНИЯ НА ЕСПЧ СРЕЩУ БЪЛГАРИЯ И РЕШАВАНЕ
НА ПРОБЛЕМИТЕ, ПРОИЗТИЧАЩИ ОТ ТЯХ

http://www.justice.government.bg/new/Do ... R_Last.doc

МнениеПубликувано на: 03 Авг 2008, 09:50
от GeorgiKERELOV
България - първенец по брой дела в Страсбург
http://dnesplus.bg/Society.aspx?f=99&d=236109

Това са последните идеи, които ще дадат търсения резултат.

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2008, 16:32
от GeorgiKERELOV
Чета последната новина около въпроса с лавината от дела срещу България в Страсбург и каква мислите, че е тя: Станишев се брани от делата в Страсбург с адвокати за 162 000 лв. http://dnesplus.bg/EU.aspx?d=240994

Ако се прочетат осъдителните решения, произнесени от съда в Страсбург, ще се види, че и най-блестящият адвокат не би довел до по-различни диспозитиви по тях. Значи извън големите обезщетения, които плащаме всички заради гениалните ни родни магистрати, сега ще има малко парици и за някои наши позакъсали след приватизациите адвокати от тройната коалиция.

Е да, с чужди пари помен лесно се прави. А за кога тази съдебна реформа, чиято липса е в основата на осъдителните решения срещу България ?

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2008, 23:58
от zidaromazach
Сутрин, преди да ти мръдне...ъ мозъка си пий хаповете!

Re: приятелски споразумения с пострадали от правосъдието

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2008, 09:40
от GeorgiKERELOV
zidaromazach написа:Сутрин, преди да ти мръдне...ъ мозъка си пий хаповете!


При тази дълбока криза в България не се вижда кога заведенията ще започнат да си прибират клиентите :cry:

Може ли на първо време някой да даде на нашия приятел една мистрия, за да си играе ? Но нека по възможност мистрията да не е с дървена дръжка, а с желязна, за да не я счупи и после пак да идва да ни се жали.