Напротив, много е подходяща и е изпълнена с тънък хумор ....
Винаги има място за шеги. Сега открих една друга шега, този път на някакъв прокурор, който решил да преследва убийците за причиняване на смърт "по незнание или поради немарливост":
"Срещу двама служители на ГДБОП е повдигнато обвинение за смъртта на Пламен Куцаров, който почина, след като бе задържан, съобщиха от Прокуратурата. Обвиненията са срещу Ирен Николаев Вълев и Божидар Здравков Проданов. Към двамата е повдигнато обвинение за престъпления по невнимание по чл. 123, ал. 1 от Наказателния кодекс и са задържани за 72 часа."
http://dnesplus.bg/Criminally.aspx?f=101&d=265846Та ето за какво става дума:
Чл. 123. (1) Който причини другиму смърт поради незнание или немарливо изпълнение на занятие или на друга правно регламентирана дейност, представляващи източник на повишена опасност, се наказва с лишаване от свобода до пет години.
(2) Който по непредпазливост причини другиму смърт чрез действия, които спадат към занятие или дейност по предходната алинея, които той няма право да упражнява, се наказва с лишаване от свобода от една до пет години.
(3) Ако в случаите по предходните алинеи деецът е бил в пияно състояние или ако е причинена смърт на повече от едно лице, наказанието е лишаване от свобода от три до осем години, а в особено тежки случаи - лишаване от свобода от пет до петнадесет години.
(4) Ако деецът след деянието е направил всичко, зависещо от него за спасяване на пострадалия, наказанието е: по ал. 1 и 2 - лишаване от свобода до три години; по ал. 3 -лишаване от свобода до пет години, а в особено тежки случаи - лишаване от свобода от три до десет години.Целият проблем е, че този текст се прилага за настъпила смърт при упражняване на дейност (медицинска, производствена и други - например взривяване в кариера, каране на влак), която привежда в действие природни сили или химически или биологически реакции, способни да доведат до причиняване на смърт на хора (подложен на хирургическа операция човек, работници от персонала на фабрика за производство на химични вещества или боеприпаси, работници в кариера и т.н.) - в закона пише -
източник на повишена опасност. Та не мога да разбера по какъв точно критерий полицейската дейност се приема от нашия прокурор за източник на повишена опасност за живота на гражданите ?
Ако подлагането на арестантите на "детектор на лъжата" беше такава правно регламентирана дейност, която несъмнено е и източник на повишена опасност, може би щях да се съглася с приложението на член 123 от НК. Но, уви, тя не е правно регламентирана ....