Страница 1 от 1

Покупка на жилище

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2012, 17:26
от okli
Баба ми иска да ми препише двустайния си панелен апартамент в Люлин. С уговорката да я гледам докато е жива. Как е най-добре да се направи. Според мен с покупко продажба и договор в който да се напише, че се задължавам да я гледам. Въпроса ми е, че реално няма да и давам никакви праи, а ще бъде с покупко продажба за да сме сигурни, че няма да ми се явят наследници и да искат дял от апартамента. А как се прави бихте ли ми казали какъв е реда изобщо искам всичко да се законно. Въпроса е че и няма пари имам малко спестени но няма да стигнат до никъде, ако се наложи за по голяма сума ще трбва да се пребягва до банката. Интересува ме за да съм подготвен какво ме чака. Нещо ориентировъчно какъв е реда!? Или линк да попрочета.
Благодаря предварително.

Re: Покупка на жилище

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2012, 17:41
от ivan_lawyer
Ще са нужни около 1000 лева за сделката, при нотариус, отделно данъци - 2% от данъчната оценка.

Иначе най-добрият вариант е покупко-продажба за вас, а за баба Ви - договор за издръжка и гледане, но той лесно може да се развали - още повече ако не се издължавате редовно.

Re: Покупка на жилище

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2012, 02:50
от acexe
1) Проучете въпроса дали има потенциално наследници, които биха предявили претенции. Ако няма такива - достатъчно е прехвърляне чрез дарение. Ако има - само и единствено покупко-продажба. Всичко друго е оспоримо.
2) Фиктивната покупко-продажба на жилище струва между 1800 и 2500 лв. Без тези пари няма как да се извърши това. Нотариуса си взима пари за изповядване на сделката фиктивна или не, такси в общината, агенцията по вписванията и т.н.
3) Няма да разсъждаваш "нямам парите в момента", защото става въпрос да се сдобиеш с имот и с това да се подсигуриш доживот за едва 2 бона и две-три седмици разкарване насам-натам. Ще намериш начин да ги изкараш парите или ще ги вземеш назаем.
4) След като си намерил парите, завеждаш баба ти до община Люлин да си вземе данъчна оценка, след което отивате до Павлово на Борис III, където се намира Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Оттам трябва да си вземе кадастрална скица на жилището. С тези документи вече отивате при нотариус и следвате инструкциите.

5) Бонус съвет, за който трябва да ме черпиш!!! Дори да реализирате печалбата, роднините от яд може да те докладват за разследване откъде аджеба ти имаш 25-30-50 и т.н. бона да купиш апартамент. С това се намесва НАП и става дълга и сложна и рискована за теб. Затова трябва да обмислите добре как ще оправдаеш тези пари, тъй като пред държавата те са реални и можеш да бъдеш подведен под отговорност. Също така според скорошен закон, суми над 10 бона задължително минават само по банков път. Само че тъй като ти няма реално да й плащаш, с това сделката не може да се реализира, защото няма как да представите банково извлечение, удостоверяващо плащането. Затова ти препоръчвам горещо, макар и да ти струва парички отгоре, да си наемеш адвокат, който ще ти сглоби някаква схема с разни декларации със задна дата и т.н., с които примерно да излезе, че си й платил преди три години в брой (когато нямаше закона за банките), а сега реализирате сделката. Този пример проработи при мен.

Всичко това го казвам от личен опит, тъй като съвсем скоро ми прехвърлиха двустайка в Младост 3 и точно тези неща ги обсъждахме. Самото прехвърляне е лесно, но в последствие ако документално не заобиколиш всичките законови и бюрократични лостове, накрая можеш да останеш с празни ръце.