Страница 1 от 1

продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 01:55
от samori
Здравейте,имам следните въпроси,-Строителя иска да запише в Нот,Акт прадажната цена по данъчна оценка,а да си получи парите по пазарната цена на ръка пред Нотариуса,Какви са рисковете за мен ако сумата по документ е в пъти по-малка,а тази на ръка е в пъти по-голяма и как да процедирам ,при тези обстоятелства ако той не се съгласи да напишем в Нот,Акт пазарната цена? Как да го принудя ? Другият проблем е -иска предварително парите по сметка които са по Нот ,Акт, после подпис пред Нотариус и пред него сумата на ръка да му броя- разликата,което за мен е неудобно и опасно да се движа с купища пари, И третият проблем е ,че сме сложили дата за окончателният Договор ,а той не я спазва и предсрочва времето,носи ли това риск за мен като купувач? И още може ли да ми завиши цената на жилището от тази на Предварителният Договор,как мога да реагирам?

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 02:17
от ivan_lawyer
Въпрос на ноу-хау е. Ако трябва да е идеално - но, не е, да открие акредитив в Банка. Тя му задържа парите, докато не се представят документи, че е изпълнил задължения по договор. Но, на практика - чрез запис на заповед. Тоест трябва да поеме задължение за плащане, различно от вашите отношения. Завишаване плащане на задължение - различно от уговореното - не следва да се счита, може да се стигне до съд.

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 08:11
от samori
Не ми стана ясно какво трябва да предприема в моят случай, Може ли да ми го обясните по подробно,да се съглася ли на данъчна оценка или да си настоявам за пазарна оценка,? Какво би произтекло от това като щета за мен и как да мотивирам Строителя да следва правилата,?

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 11:47
от Melly
Пазете като двете си очи Предварителния договор!
Не приемайте поставените от строителя условия.
Постигането на крайния резултат еветуално ще бъде решено по съдебен ред :arrow: 1. Да станете собственик на вещта, или 2. Да бъде осъдено ТД да върне дадените от вас пари като задатък.

Но това са неща от компетентността на АС-овете.

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 11:49
от ivan_lawyer
Ако се съгласите на данъчна оценка, за разликата трябва да Ви се подпише документ, че Строителя се задължава към вас на отделно основание - примерно заем му давате. Така, че ако реши да разваля договора или по някаква причина се случи гаф, да сте сигурен.

При едно връщане на сделката след примерно 1 година Вие ще получите само данъчната цена. Тоест остатъка си остава в Строителя съвсем законно. Ако пък подпишете документ, че цената е фиктивна, пак не можете да си търсите сумата, защото вече сте направили данъчен гаф.

Може да се запише, че остатъка от сумата се дължи като неустойка - при разваляне на договора след време, Строителя дължи именно тази сума. Ама има подробности.

Сделката ако е проверена, имотът ако е чист, ако няма пречки, нищо не пречи и на такъв вариант като горният.
Ако има съмнения за почтеността на Строителя, не знам.

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 11:59
от latinka
Съветвам ви да не си правите експерименти и да изповядате сделката на реална цена:

Закон за нотариусите и нотариалната дейност:

Чл. 25.
...
(9) (Нова - ДВ, бр. 41 от 2011 г., в сила от 01.07.2011 г.) При извършване на възмездни сделки, с които се учредяват, прехвърлят, изменят или прекратяват вещни права върху недвижими имоти, участниците в нотариалното производство декларират в извършвания акт, че сумата, посочена в него, е действително уговореното плащане по сделката. (носите наказателна отговорност за деклариране на неверни данни)(10) (Нова - ДВ, бр. 41 от 2011 г., в сила от 01.07.2011 г.) Плащанията по ал. 9 в общ размер над 10 000 лв. се извършват по специална банкова сметка на нотариуса или по банкова сметка в избрана от страните банка. (!)

Парите, които продавача иска предварително могат да бъдат платени по сметка на нотариуса, който да ги освободи в полза на продавача след вписване на нотариалния акт за покупко - продажбата. Съветвам Ви да предвидите и още малко условия за предаването им.

По отношение на "предсрочване" на времето - определяне по-ранна дата от продавача да изповяда сделката - ако в предварителния договор сте фиксирали точна дата, продавачът няма механизъм да ви накара да се явите пред нотариуса по-рано.

Продавачът не може едностранно да завиши продажната цена и да поиска сума, различна от уговорената в предварителния договор.

Във всички случаи следва да се провери и какво сте уговорили и в предварителния договор като начин на плащане, срокове и условия за сключване на окончателния договор. Посещение при адвокат няма да е излишно.

Ако все пак решите да изповдате на данъчна оценка - по-горе получихте ценни насоки.

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 12:58
от rts
Строителят явно иска да си икономиса данъци и я кара съвсем през просото.
Съгласна съм с Латинка - носи се наказателна отговорност за невярно деклариране на действителната продажна цена. Отделно от това: ако, недай Боже, се появят някакви недостатъци по имота или бъдете съдебно отстранени по вина на Продавача, отговорността на Строителя-Продавач няма да е в реалния размер, съответстващ на действителната продажна цена, от което едниственият потърпевш е Купувачът.
Обикновено Купувачът плаща разноските по сделката, затова и поради изложеното по-горе настоявайте в нот. акт да вбъде вписаната действителната продажна цена и всички плащания да се извършват по Банковата сметка на Продавача. Основен аргумент пред Продавача ще е обстоятелството, че ако излъжете в нот. акт относно цената, Вие (а не само Продавачът) ще бъдете престъпник, което разбира се не желаете. И освен това - нали Вие плащате разноските ?

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 13:28
от borovinka
Нали се сещате, че ако всички останали апартаменти в сградата са продадени по същия начин от "строителя-собственик" (на данъчна оценка), няма как за нашия юнак да направи изключение и да пишат реалната цена в нот.акт. *....Който чел-чел...*
Всичко зависи от продавача - ако той настоява да минете на данъчна, минете - но се съобразете с ценните съвети, които получихте по-горе и задължително си вземете адвокат, който да ви прегледа документите и да ви даде мнение. Ако ви се иска всичко да е точно и да изповядате реалната цена - говорете със строителя, ако се съгласи - браво на вас, ако не - търсете друг имот.

И както Мели ме подсети, ако решите да търсите друг имот - гледайте да развалите предварителния договор в разумен срок преди да се впуснете в нов лов на имоти.

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 13:49
от Melly
И третият проблем е ,че сме сложили дата за окончателният Договор ,а той не я спазва и предсрочва времето,носи ли това риск за мен като купувач?

То хубаво да си търси друг имот, НО какво прави с тази обвързаност, а? Да не говорим, че и пари е вложил под формата на задатък.:wink:

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 13:59
от borovinka
Да гледат да се разберат по някакъв начин. Това "предсрочва" като "иска по-рано от уговорената дата да изповядаме сделката" ли да го тълкуваме? По принцип е в правото си клиента да иска изповядване на реалната цена (особено щом ще се бръкне сам да си плати всички такси). От друга страна и строителят може да му каже да си гледа работата. Всичко е въпрос на счетоводна политика. :D

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 14:03
от Melly
Да си се оправя. Най-много Купувачът (вЪпросител) да създаде допълнителни усложнения. Без адвокат няма да смогне да се оправи сам/а.

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 14:15
от latinka
Ако в предварителния договор е посочена реалната цена и купувачът я плати напълно по банкова сметка на строителя и го постави "пред свършен факт" много ми е чудно как ще реагира последният. Ако откаже да сключи окончателния договор, купувачът може да иска обявяване на предварителния договор за окончателен.

Разбира се всичко по-горе е при условие, че купувачът е склонен да си причини такова екстремно преживяване и не е ясно какво точно пише в предварителния му договор...

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 14:20
от borovinka
latinka написа:Ако в предварителния договор е посочена реалната цена и купувачът я плати напълно по банкова сметка на строителя и го постави "пред свършен факт" много ми е чудно как ще реагира последният. Ако откаже да сключи окончателния договор, купувачът може да иска обявяване на предварителния договор за окончателен.

Разбира се всичко по-горе е при условие, че купувачът е склонен да си причини такова екстремно преживяване и не е ясно какво точно пише в предварителния му договор...

Ха! А ти представяш ли си да вземе да го направи това (само по предварителен договор)! Ще е голям любител на екстремните процесуални преживявания. После ходи доказвай с какво основание са преведени парите по сметката на строителя. Да не говорим за това, ами и най-малко две дела ще трябва да води, за да: 1) си върне платеното; 2) да получи имота. (КОйто не е и достроен, щом купува от строител и най-вероятно ще налее пари на зелено). Не дай боже да му се случи такова нещо на въпросителят-купувач, ще има да плаща такси и хонорари....

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2013, 14:45
от Melly
Май достатъчно му размътихме мислите на Купувача по предварителния договор. Да си сяда на ушите и немедлено да си наеме адвокат, за да си минимизира ЗАГУБИТЕ, `щото подозирам наличие на огромна бездна..., която ще цъФне, ако влезнат в съдебна зала (иск по 19, ал.3 ЗЗД). 8)

П.П. Не считам за необходимо да разнищваме "on line" тук във форума подробностите около казуса. Написаното по-горе е пре- предостатъчно.

Re: продажба на имот върху данъчна оценка

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 21:16
от krem_karamel
rts написа:Строителят явно иска да си икономиса данъци и я кара съвсем през просото.
Съгласна съм с Латинка - носи се наказателна отговорност за невярно деклариране на действителната продажна цена. Отделно от това: ако, недай Боже, се появят някакви недостатъци по имота или бъдете съдебно отстранени по вина на Продавача, отговорността на Строителя-Продавач няма да е в реалния размер, съответстващ на действителната продажна цена, от което едниственият потърпевш е Купувачът.
Обикновено Купувачът плаща разноските по сделката, затова и поради изложеното по-горе настоявайте в нот. акт да вбъде вписаната действителната продажна цена и всички плащания да се извършват по Банковата сметка на Продавача. Основен аргумент пред Продавача ще е обстоятелството, че ако излъжете в нот. акт относно цената, Вие (а не само Продавачът) ще бъдете престъпник, което разбира се не желаете. И освен това - нали Вие плащате разноските ?


Колеги,

Изтупвам от праха тази тема и отбелязвам следното:
Строителите масово внушават на купувачите, че ДДС-то те го внасят и то именно в 20% и затова да минели о данъчна оценка. Реално те го начисляват и може и да не внасят нищо, нали са купували, купували, купували строй-материали и пр. и пр. и има ДДС да им се връща.
Или всичко само са си произвели и един пирон не са купили !?

Уморих се ето това да детайлизирам. Клиенти искат на данъчна оценка да купуват и то неща,които скоро няма да са завършени и то на изплащане.
Хванала съм се за главата. Никакви разумни доводи да си посочат пазарната цена и вноски на срокове на сумите в нотариалния акт. Почвам да се питам толкова ли съм неубедителна или :idea: