Страница 1 от 1

ТАКСИ ПРИ ПРОДАЖБА

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2004, 15:20
от trov
Искам да продам недвижим имот.Какви са таксите за нотариус, за вписване, данък, който май се държи при продажба? Как се определят / дали като % от данъчната оценка или цената на имота,и кой ги поема - купувача или продавача?
Благодаря !

Re: ТАКСИ ПРИ ПРОДАЖБА

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2004, 13:42
от bgjurist
Ами, сумарно мй излизаха около 4% от по-голямата оценка.

Re: ТАКСИ ПРИ ПРОДАЖБА

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2004, 13:56
от Mistik
Всички тези такси зависят от данъчната оценка на имота - напишете ми каква е и ще ви кажа точно. По принцип таксите по прехвърлянето са за сметка на купувача но може и да се раздели между страните. От кой град сте

Re: ТАКСИ ПРИ ПРОДАЖБА

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2004, 14:29
от donna2
Данък при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин
Чл. 44. (1) Обект на облагане с данък са имуществата, придобити по дарение, както и недвижимите имоти, ограничените вещни права върху тях и моторните превозни средства, придобити по възмезден начин.
(2) Подлежат на облагане с данък в размер на данък дарение и безвъзмездно придобитите по друг начин имущества, както и погасените чрез опрощаване задължения.
(3) (Нова, ДВ, бр. 112 от 2003 г.) Алинея 1 не се прилага за придобити преди първата им регистрация в страната моторни превозни средства, внесени като нови.
(4) (Предишна ал. 3, доп., ДВ, бр. 112 от 2003 г.) Алинея 2 не се прилага, ако прехвърлянето е в изпълнение на задължение по закон или въз основа на акт на Министерския съвет за безвъзмездно предоставяне на имущества на инвеститори по приоритетни инвестиционни проекти.
Чл. 45. (1) Данъкът се заплаща от приобретателя на имуществото по чл. 44, а при замяна - от лицето, което придобива имуществото с по-висока стойност, освен ако е уговорено друго. В случай, когато е уговорено, че данъкът се дължи от двете страни, те отговарят солидарно. Когато страните са се уговорили, че данъкът се дължи от прехвърлителя, другата страна е поръчител.
(2) Когато приобретателят на имуществото е в чужбина, данъчно задължен е прехвърлителят.
Чл. 46. (1) Основа за определяне на данъка е оценката на имуществото в левове към момента на прехвърлянето.
(2) Имуществото се оценява, както следва:
1. (изм., ДВ, бр. 153 от 1998 г.) недвижимите имоти и ограничените вещни права върху тях - по уговорената цена или по определена от държавен или общински орган цена, а в случай че тя е по-ниска от данъчната им оценка - по последната, съгласно приложение № 2;
2. (изм., ДВ, бр. 109 от 2001 г.) другите имущества - по реда на чл. 33, ал. 1, т. 2, 3, 4, 4а и 5.
(3) (Нова - ДВ, бр. 102 от 2000 г.) Данъчната оценка по приложение № 2 за имотите по ал. 2, т. 1 се определя на основата на данните и характеристиките, съдържащи се в декларацията по чл. 14, ал. 1.
Чл. 47. (1) При дарение на имущество, както и в случаите по чл. 44, ал. 2 данъкът се начислява върху оценката на прехвърляното имущество в размер на:
а) 0,5 на сто - при дарение между роднини по права линия и между съпрузи;
б) 0,7 на сто - при дарение между братя и сестри и на племенници;
в) 5 на сто - при дарение между лица извън посочените в т. 1 и 2.
(2) При възмездно придобиване на имущество данъкът в размер 2 на сто върху оценката на прехвърляното имущество, а при замяна - върху оценката на имуществото с по-висока стойност.
(3) При делба на имущество, когато притежаваният преди делбата дял се уголемява, данъкът се начислява върху превишението.

нотариалнита такса е по тарифа зависимост от стойността и интереса