Страница 1 от 1

строителство в горски фонд

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2008, 14:43
от inatri
Здравейте, моля за информация по отношение прилагане закона за горите. Притежавам имот, който по нот. акт се води залесена нива. Незнайно кога, но както ми обясниха от областното бюро земеделие и гори, същия е вкаран в горски фонд на основание "стиковане на законите". В момента съм в процедура за смяна на предназначението, но предвид високите държавни такси-както ми обясниха около 25 000 лв, започвам да си мисля има ли смисъл? Имам желание да изградя частен къмпинг, не желая да сека дървета, може би само няколко и по всяка вероятност ще е необходима и санитарна сеч, тъй като това не е естествения ареал на този вид растителност и доста дървета в района изсъхват. Дори възнамерявам да залесявам с други видове дървета, които естествено растат в района. Мястото не е голямо/1500 кв.м/, но амбицията ми е вместо да руша да създам нещо за любителите на природата. Идеята ми е да изградя тоалетни,бани и кухненски бокс за посетителите на къмпинга, няма да копая основи, помещенията ще се изградят на принципа на сглобяемите къщи -дървена конструкция, стени от Итонг, или дървени плоскоти, с необходимите изолации и т.н. предвиждам да има 2-ри етаж с жилищна площ за семейството ми. Цялата конструкция ще бъде изградена на не повече от 60 кв. метра. Документите по влизане в регулация са съгласувани с общината, имам проектирани външни връзки, съгласувани с ВиК, електроразпределение, БТК, предстои да се внесат в МЗХ. Доколкото разбирам, четейки закона за горите не е необходимо да се променя трайното предназначение на имота, в случай, че строежът ще бъде предназначен за туристически дейности. Някой може ли да внесе яснота по въпроса и да ме ориентира какви документи и съответно към кои инстанции е необходимо да подам, за да реализирам този идея. Пропуснах да отбележа, че според ОУП имота е предназначен за "рекреационна гора". Другото, което ме вълнува е мога ли да си открия партиди за ток и вода, ако изградя въпросния къмпинг, но имота не влезе в регулация? Предварително благодаря на всички, които биха отделили време да ми отговорят, или да предложат услугите си
С пожелание за успешна нова седмица,
оставам в очакване на Вашите отговори

Re: строителство в горски фонд

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2008, 15:00
от donna
Госпожо процедурата е уредена в ЗГ , идете в ДГС или ДЛС в чийто лесофонд са горите ,те ще ви обяснят какви документи и пред кого да подадедете,тъй като на имота тр. да му се промени предназначението и да се извади от горския фонд . Имота дори да се водеше земеделска земя пак щяхте да променяте предназначение.

Съгласно ЗГ -Чл. 14а.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г.) Изключването на гори и земи от горския фонд - собственост на физически и юридически лица и на общини, с площ по-голяма от 100 декара се извършва от Министерския съвет по предложение на председателя на Държавната агенция по горите, а до 100 декара - от председателя на Държавната агенция по горите. Изключването на гори и земи от горския фонд - собственост на общини, се извършва след решение на общинския съвет.

За таксите ,...е от тях спасение няма!

за документи чл.14в ЗГ

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2008, 15:36
от inatri
много благодаря за бързия отговор, всъщност това го знам, но със сигурност в закона, правилника и наредбата има текст, за съжаление не успях сега да го намеря, чийто смисъл е, че не е необходима промяна в случаите, когато се касае за дейности свързани с туризъм и отдих/мисля, че единият беше чл. 81 може би от наредбата за прилагане правилника към ЗГ, както и чл. 140, който както разбрах е отменен/, т.е. ако аз не искам да сека гората, т.е. да я унищожавам защо трябва да платя държавна такса, която всъщност е заплащането на гората като дървен материал?
Служителите в областната дирекция още при закупуването на имота преди няколко години ми казаха, че мога да си построя "виличка", само трябвало да съгласувам строежа с тях?!

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2008, 16:03
от donna
inatri написа:много благодаря за бързия отговор, всъщност това го знам, но със сигурност в закона, правилника и наредбата има текст, за съжаление не успях сега да го намеря, чийто смисъл е, че не е необходима промяна в случаите, когато се касае за дейности свързани с туризъм и отдих/мисля, че единият беше чл. 81 може би от наредбата за прилагане правилника към ЗГ, както и чл. 140, който както разбрах е отменен/, т.е. ако аз не искам да сека гората, т.е. да я унищожавам защо трябва да платя държавна такса, която всъщност е заплащането на гората като дървен материал?
Служителите в областната дирекция още при закупуването на имота преди няколко години ми казаха, че мога да си построя "виличка", само трябвало да съгласувам строежа с тях?!


В горски фонд току така не се строи , строежа се съгласува не само с тях , не се смята за строителство архитектурни елементи за обслужване на отдиха и туризма...а вашето не е архитектурни елементи ,ако някъде са правили таково чудо дето ми го пишете ,без да изключат земята от горския фонд ,то е незаконно .За определени видове сгради се иска разрешение от ДАГ ,това по наредба №39/06г , е там не променяте предназнамението за определени сгради упоменати в чл.81 ал.1 ЗГ ,но това не е вашия случай.Вие сте в хипотезата на ал.6 на чл.81 ЗГ,а именно :6) Други видове строежи се разрешават след промяна на предназначението на горите и земите от горския фонд.

в допълнение

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2008, 16:25
от inatri
във връзка с Вашият коментар - моля поправете ме ако греша, не съм юрист, но в ЗГ в чл.14,т. 4 - създаване на нови или разширяване строителните граници на съществуващи, във връзка с чл.12 от ЗУТ - (3) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Без промяна на предназначението в поземлените имоти по чл. 8, т. 2, 3 и 4 се допуска застрояване на обекти, чиито функции са съвместими с предназначението на имотите, при спазване на действащата нормативна уредба и въз основа на подробен устройствен план или виза за проектиране, издадена от главния архитект на общината. Чл. 8. Конкретното предназначение на поземлените имоти се определя с подробния устройствен план и може да бъде:
1. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 2004 г.) в урбанизирани територии или в отделни поземлени имоти извън тях - за жилищни, общественообслужващи, производствени, складови, курортни, вилни, спортни и развлекателни функции, за озеленени площи и озеленени връзки между тях и териториите за природозащита, за декоративни водни системи (каскади, плавателни канали и други), за движение и транспорт, включително за велосипедни алеи и за движение на хора с увреждания, за техническа инфраструктура, за специални обекти и други;
2. в земеделски територии - за обработваеми земи (ниви, овощни и зеленчукови градини, лозя, ливади и други) и необработваеми земи (пасища, скатове, дерета, оврази и други);
3. в горски територии - за гори (дървопроизводителни гори, защитни гори, рекреационни гори и други) и горски земи (поляни, земи, заети от храсти, скали и други);
в случая става дума за рекреационна гора, поне така е посочено в ОУП, не смятате ли, че бих могла да опитам?
още веднъж благодаря, надявам се, че не съм прекалено досадна

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2008, 16:35
от inatri
proxyplus2 - знаете ли, завистници като Вас ще има винаги, със голямо самочувствие, но вероятно така и няма да оставят нещо след себе си. За разлика от всички, които строят некачествени хотели, съсипват природата и буквално "о.....рат родния пейзаж", аз искам да създам нещо, и повярвайте ми, има кой да го оцени! Затова сме на този хал, а от некадърни адвокати до гуша ми дойде, от доста време се опитвам да намеря някой способен, затова пиша тук и ако не сте прочели края на молбата ми, то тогава си сложете очила, съгласна съм да си платя за консултация , но на някой който знае какво прави и е достатъчно кадърен. Не такива като Вас, които разсъждават има пари за имотче, има какво да оскубем от нея! Аман от такива!
все пак благодаря, че се включихте в дискусията

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2008, 17:01
от inatri
donna, благодаря за добрия тон и отделеното време, така или иначе съм започнала и ще доведа нещата докрай. Както вече споменах процедурата по смяна на предназначението е почти финализирана, започнала съм с ясното съзнание какво ми предстои. Просто оглеждам всички възможни варианти. Както и да е..........
на всички, които, поддържат мнението за брадата и бръснача ще препоръчам да погледнат офорумите за къмпинзите,
с помощта на юристи стигнахме до този хал........ и за жалост става все по-зле, но Вие няма какво да му мислите, Вашите деца вероятно ще летуват на Бахамите, ще карат ски в Австрия........какво толкова, че се съсипва природата в България!

Re: в допълнение

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2008, 17:15
от donna
81ал.6 ЗГ предвижда изключване от горски фонд ,член 14 ЗГ също,като той е уточняващия нямате друг избор ,не можете да строите какво да е без изключане на терена от ГФ .

цената на услугата :НАРЕДБА за определяне на базисни цени, цени за изключените площи и учредяване право на ползване и сервитути върху гори и земи от горския фонд

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2008, 17:23
от donna
proxyplus2 престани , знаеш ли колко колеги ще и отговорят ,че дори да плати една шапа са + специалистите в ДАГ/по лесно щеше да иде на място и да пита ,когато е купила земята е било НУГ ,не че има значение / . Материята е толкова особенна , че мн. малко хора я работят и доста много хора ,на които не им е ясно може да те пратят за зелен хайвер.Май не ти стана ясно ,че вс. са я пратили за зелен хайвер ,че ще е лесно и просто ,а то въобще не е така.

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2008, 18:31
от inatri
donna благодаря,
тук си абсолютно права, купих нива, оказа се горски фонд, както и да е.....Ваши колеги ме посъветваха да съдя областната ДЗГ, но не виждам смисъл, независимо, че те са издали документа и оценката на имота за продажба и там пише нива............. в нотариалния акт също........
Единственото ми желание е да осигуря на семейството си природосъобразен живот, лятото да мога да го споделя с други като нас........толкова,
моля който смята, че темата е досадна , а аз съм недостойна за внимание, просто да не отговаря.
или може би е най-добре модераторите на форума да отбележат, че е забранено за Бай Ганьовци, какви явно сме повечето........
между другото имах предложение от една пловдивска фирма, строят с бетон, изливат на място и позовавайки се точно на тази алинея в закона прокарват всичките си проекти, но аз не желая да строя бетонни противоатомни скривалища!!!!!!! явно точно тук ми е проблема.
сърдечни благодарности за отделеното време