начало

10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия 10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия

? наследяване при осиновяване на племенничка. Спешно

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


? наследяване при осиновяване на племенничка. Спешно

Мнениеот megim » 05 Апр 2006, 14:04

Моля, някой да ми помогне!
Моята майка е била осиновена от чичо си и стринка си, когато е била на 14г. - т.е. през 1950г. не можем да разберем дали това е пълно или непълно осиновяване. тя наследи осиновителя си - т.е. чичо си - но има ли право да наследи и истинския си баща? не можем да направим разликата- при непълното осиновяване не може да наследява роднините на осиновителя - но при положение, че са братя всичко става много сложно!?? откъда да тръгнем?
предварително ви благодарим!
megim
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Апр 2006, 13:51

Мнениеот grudka » 05 Апр 2006, 16:27

Тръгвате от Закона за лицата и семейството - чл. 81, който е действал към онова време - с две редакции от 1949 г., а последващата е през 1953 г. и би трябвало да не ви касае, ако годината на осиновяване е 1950 г. Ето ги двете редакции:
81. (Попр. - ДВ, бр. 193 от 1949 г.) Между осиновения и осиновителя се създават отношения на дете към родител, но осиновителят не наследява осиновения.
Осиновеният може да приеме името на осиновителя.
Осиновяването не създава гражданско-правни отношения между осиновения и роднините на осиновителя, нито между последния и роднините на осиновения, освен ако законът разпорежда другояче.
Осиновеният запазва всичките си права и задължения спрямо семейството, към което принадлежи по рождение.
81. (Обн. - ДВ, бр. 182 от 1949 г.) Между осиновения и осиновителя се създават отношения на дете към родител, но осиновителят не наследява осиновения.
Осиновеният може да приеме името на осиновителя.
Осиновяването не създава гражданско-правно отношение между осиновения и роднините на осиновителя, нито между последния и роднините на осиновения, освен ако законът разпорежда другояче.
Осиновеният запазва всичките си права и задължения спрямо семейството, към което принадлежи по рождение.

Както се вижда и в двата случай последната алинея е една и съща и ви дава отоговора. Очевидно ще наследява, щом като "запазва всички права и задължения". Успех!
grudka
Младши потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: 24 Мар 2006, 13:48

Мнениеот ekostova » 05 Апр 2006, 16:36

Колегата е прав. Но идете на адвокат, ако не Ви е ясно: това са сериозни работи, поверителни, не за обсъждане по интернет.
ekostova
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 02 Юли 2002, 14:50

Мнениеот monteskio » 05 Апр 2006, 16:46

Колега Костова,

Скоро очаквам произнасяне на решение за това дали е налице дискриминация въз основан на лично положение или не.Вие бяхте ми отговорили на темата, поставена от мен. При заявен интерес от Ваша страна, ще ви държа в течение.

УСПЕХ!
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 50 госта


cron