начало

Посредникът в потребителското кредитиране и опасните празноти в ЗПК Посредникът в потребителското кредитиране и опасните празноти в ЗПК

ЗА ЗНАЕЩИТЕ

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ЗА ЗНАЕЩИТЕ

Мнениеот zlatokoska » 14 Окт 2007, 12:36

Една баба си има две дъщери.
Бабата и едната дъщеря живеят в къщата която е собственост на бабата и починалия и съпруг.Другата дъщеря живее отделно.
Понеже притесненията на бабата са,че след нейната смърт дъщерята която живее при нея няма да допусне другата в имота или няма да и позволи да предприеме каквито и да е било действия спрямо своята запазена част в него.
Може ли бабата да направи дарение или завещание или нещо друго(какво) като и на двете изрично опише коя какво ще получи,въпреки че всяка си е с право на запазена част???
АКО ИМАТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ИЛИ МНЕНИЯ МОЛЯ СПОДЕЛЕТЕ ГИ:)
zlatokoska
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 14 Окт 2007, 12:26

Re: ЗА ЗНАЕЩИТЕ

Мнениеот error » 14 Окт 2007, 12:44

zlatokoska написа:Може ли бабата да направи дарение или завещание или нещо друго(какво) като и на двете изрично опише коя какво ще получи,въпреки че всяка си е с право на запазена част???
:)


Може. :wink: 8)
Аватар
error
Потребител
 
Мнения: 458
Регистриран на: 20 Окт 2004, 16:01

Здравейте!

Мнениеот GorgonzolaN » 14 Окт 2007, 13:53

Разбира се, че може! Много удобна и лесна форма е да се използва формата на делба- завещание(една от формите за извършване на делба приживе). При нея чрез едностранен акт на наследодателя се прави разпореждане с конкретно определени имоти с намерение да се разпредели цялото имущество между наследниците. За този вид делба (за разлика от делбата- дарение) не се изисква съгласието на наследниците. Важно е да не се засягат запазените части, а ако се дарява недвижим имот- да е в предписаната форма, тъй като в противен случай делбата- завещание подлежи на атакуване по чл. 38 ЗН. Тази делба произвежда своето действие след смъртта на наследодателя, като наследниците не могат да искат извършването на нова делба. Единствено, ако някой от тях се откаже от наследственото си право, отреденият за него от завещателя дял подлежи на нова делба между другите наследници!
Моят съвет е, консултирайте се с адвокат и тогава, няма да има основания за отмяната на акта на завещателно разпореждане!
Дано съм била полезна! :wink:
GorgonzolaN
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Май 2007, 08:27
Местоположение: гр. София

Мнениеот zlatokoska » 14 Окт 2007, 18:55

Благодаря на отзовалите се!
zlatokoska
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 14 Окт 2007, 12:26


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron