След като не желаете да се разправяте по съдилища тогава намерете общ език с бащата това е най-доброто.
Е можете да поискате съда да ви издаде изп. лист относно режима на лични контакти и на основание чл.421 от ГПК да поискате детето със съдия изпълнител ,също така ако бившия ви съпруг ви пречи да се виждадете и срещате със детето можете да подадете тъжба по чл.182 ал.2 от НК .
Ако искате обаче детето да е в чужбина при вас принципно ви трябва паспорт за детето и декларация от бащата ,че е съгласен то да пътува в чужбина ,ако не ги получите би следвало да заведете дело и да поискате съда да постанови на детето да се издадеде паспорт ,ако няма такъв и да разреши излизане извън страната многократно съобразно режима на лични контакти .
Имате още една възможност ,ако ви се отказват лични отношения с детето .
Да подадете Молба за упражняване на правото на лични отношения по Хагската конвенция,но тъй като сте в чужбина аз не зная държавата където живеете страна ли е по тая конвенция или не е .Считам ,че тук би следвало да ви отговори някой колега ,който е вещ в тая материя . А и можете да се обърнете към адвокат в държавата в която живеете и да попитате дали държавата е страна по" Хагската конвенция за гражданските аспекти на международното отвличане на деца"-наименованието да не ви стряска там има процедура по режим на лични отношения .
Конвенцията можете да видите тук
http://www.sacp.government.bg/downloads ... eto-bg.doc
правото на лични отношения е уредено в чл 21 от конвенцията ,също така чл.5"б "от Конвенцията обеснява обхвата на правото на лични отношения .
чл.5б "право на лични отношения" включва правото да се отведе детето за определен период от време на място, различно от мястото на неговото обичайно местопребиваване
Желая ви успех!