начало

Георги Георгиев получи държавния печат Георги Георгиев получи държавния печат

семейно жилище

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


семейно жилище

Мнениеот bodi » 11 Апр 2006, 16:46

Двамата съпрузи са решили да се разведат по взаимно съгласие. Имат 11 г. дете. Живеят в апартамента на родителите на съпруга. Съгласни са родителските права да се присъдят на майката.
Какви права имат майката и детето спрямо семейното жилище. То надхвърля нуждите им - около 100 кв.м. е. Родителят, на който са присъдени родит.права има право да ползва сем.жилище, заедно с детето до навършване на пълнолетие.
Какви права спрямо апартамента има бившия съпруг и съответно неговите родители - могат ли и те да ползват апартамента. Ако детето продължи обучението си след 18 г. могат ли да продължат да ползват апартамента?
Благодаря предварително!
bodi
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 27 Фев 2006, 10:21

Мнениеот wenger » 12 Апр 2006, 10:47

Споменавате, че съпрузите се развеждат по взаимно съгласие. Тогава въпроса със сем. жилище се решава със споразумение между тях. Случая е уреден от Семейния кодекс:

Споразумение на съпрузите при развод по взаимно съгласие
Чл. 101. (1) При развод по взаимно съгласие съпрузите трябва да изложат своето споразумение относно упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на децата, както и относно имуществените отношения, ползуването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име. Споразумението се утвърждава от съда, след като той провери дали са защитени интересите на децата.

Вашия случай попада в хипотезата на ал. 4 по-долу:

Предоставяне на семейното жилище след развода
Чл. 107. (1) При допускане на развода съдът предоставя ползуването на семейното жилище на единия от съпрузите, когато то не може да се ползува поотделно от двамата, като взема пред вид интересите на децата, вината, здравословното състояние и други обстоятелства.
(2) Когато от брака няма ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на виновния съпруг, съдът може да предостави ползуването на невиновния съпруг само за определен срок.
(3) Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на единия съпруг, съдът може да предостави ползуването на другия съпруг, комуто е предоставено упражняването на родителските права, докато ги упражнява.
(4) Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на близки на единия съпруг, съдът може да го предостави на другия съпруг, комуто е предоставено упражняването на родителските права, за определен срок.
(5) Ползуването на семейното жилище по ал. 2 - 4 се прекратява и преди изтичането на срока, ако ползуващият сключи нов брак.
(6) Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца, съдът служебно се произнася за ползуването на семейното жилище.

Виждате, че закона позволява сем. жилище да се ползва от майкато за определен от съда срок или докато майкато сключи нов брак (който може да е преди изтичането на определение от съда срок). Но в споразумението по чл. 101 от СК няма пречка да се уговори жилището да се ползва и от бившия съпруг и неговите родители (които са собствениците) стига да се понасяте и съда да прецени, че това не вреди на интересите на детето.
wenger
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 03 Апр 2006, 16:12
Местоположение: София


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron