Страница 1 от 1

Припознаване - смърт

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2006, 18:34
от betina
Бащата е подписал нотариално заверена декларация за припознаване, но е пичанал преди да бъде обявена. Може ли това да се случи след неговата смърт?
Благодаря на всички, които ще дадат съвет.

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2006, 10:16
от portokal
Според мен - да. Все пак изявлението го е направил приживе.

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2006, 16:26
от divain
Да . И аз така си мисля. :lol:

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2006, 16:22
от neznaiko
Категорично "ДА"
Портокал аз да те питам нещо. А може ли да бъде извършено припознаване от кандидат баща когато майката е починала. Уточнявам че по акт за раждане детето е с баща неизвестен и декларацията за припознаване е приподписаната от кандидат-бащата след смърта на майката. Моете мнение е положително но искам да знам какво мислиш ти.
И още един въпрос. Може ли да бъде вписано припознаване ако майката и детето са извън страната и не могат да бъдат уведомени от длъжностното лице, за това че някои си е припознал детето. Следва ли в този случай припознаването да бъде отразено в акта за раждане

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2006, 17:08
от portokal
Първия въпрос сме го обсъждали в една друга тема. Според мен - може.
Вторият - майката и детето нали имат постоянен адрес у нас? Защо уведомяването им да не стане по реда на АПК? :oops:
Установяването на произход е тясно свързано с издаването на акт за раждане. Вярно е, че си има специален ред за съставяне на актове за раждане, но те са си документи "от значение за признаване, упражняване или погасяване на права или задължения". Така че защо това производство да не е производство по издаване на административен акт и за неуредените случаи (уведомяване на заинтересовани) да важи АПК.
Тоя въпрос не съм го обмисляла много, та може и да греша, кажете вие какво мислите.

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2006, 09:04
от neznaiko
По мое мнение АПК е напълно неприложим за издаването/отразяването в акт за гражданско състояние. ПРосто защото според мен актовете за гражданско състояние не са административни актове.
А процедурата за уведомяване по реда на АПК ми се вижда доста екзотична. Представям си как съответната администрация си облепва таблата с едни уведомления с който уведомяха детето Х и майката У че Z е припознал Х. Вярно е че си има разпоредба в ЗГР за постоянния адрес, но според мен неспазването на тази разпордба следва да доведе до някаква административно-наказателна сакция, а не до допускане на припознаването. Все пак става въпрос за произход и тази материя е уредена от гражданското право а не от административното.
Така мися аз -но моеже и да греша.

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2006, 15:00
от portokal
Абе, и мен не ме кефи напълно това, което предложих, но още по-криво ми звучи припознаването да не може да се смята за съобщено на майката и заради това да не може да се впише бащата в акта за раждане. Сега нямам време да се ровя, а и не знам какво ще открия, но не може да няма начин.
И си мисля, че отговорът трябва да е именно в АПК. Може и да греша.

Второ предложение, по-обмислено.
Съобщаването ще да е административна услуга - "извършване на други административни действия, които представляват законен интерес за физическо или юридическо лице".
А има един текст в АПК: "§ 8. Уредените в кодекса производства за издаване на индивидуални административни актове и тяхното обжалване по административен и съдебен ред се прилагат и при извършването на административни услуги, както и при обжалването на отказите за извършването им, освен ако в специален закон е предвидено друго".
Не знам защо е при преходните и заключителните разпоредби, :oops: обаче си ми изглежда съвсем непреходно.