Страница 1 от 1

Искам съвет!

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2006, 14:19
от daniela3
Омъжена съм от 30 год. имам 3 пълнолетни деца.Не живеем заедно със съпруга ми от почти 3 години,като аз напуснах жилището което семейна собственост.Но искам развод,като нямам претенции към жилището да го ползва той иначе нямаме друго да делим децата са ни голями.Но той не иска да ходи по дела и да плаща за развод.Готова съм да поема разноските аз по развода,но като той не иска да ми даде развод как да се разведа?Готова съм да поема и вината и разноските,но да се разведа.Като не живеем заедно от толкова години просто го прави от инат.Какво става ако той въпреки всичко,че не живеем заедно не иска развод?

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2006, 15:06
от daniela3
Аз искам развод,а не да се разкарваме допълнително още по разни помирителни дела и срещи,за да се помиряваме.Юридически как да стане ,а не извън съдебно да се споразумяване,той не иска на дела да ходи и дори да бъде призован за развод,ако той не се яви какво става?

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2006, 15:20
от paloma60
Здравейте, Госпожо(питаща).
Разбирам, че съпругът Ви не желае да се разтрогне брака. Дали от инат, дали по други причини - това няма значение. Щом не желае разтрогването, той няма да се съгласи на развод по взаимно съгласие, както предлага другия участник във форума. Това е явно.
Заведете си иска за разтрогване на брака по чл.99 СК, т.е по Ваша инициатива. Вашето явяване в съдебно заседание е препоръчително, а дори и задължително. Това ще Ви го обясни колегата -адвокат, който Ви съветват обязателно да наемете.
Неговото неявяване е само във Ваша полза. Съда ще приеме, че има явна незаинтересованост от негова страна. Ако той не изрази мнение, че настоява да се запази брака - ще получите развода.

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2006, 16:19
от daniela3
paloma60 благодаря много,наистина сега вече малко ми се изясни какво точно да направя.А колко дълго ще трае развода,ако той не се яви на първото заседание и може ли това да се счита че не живеем заедно за непоправимо разстройство на брака?

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2006, 16:25
от paloma60
Адвоката Ви ще Ви обясни подробностите!!! Не си спестявайте наемането му, колкото и да са Ви се изяснили нещата!!!! :) :) :)
Успех!!!

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2006, 17:22
от marter
:roll: Ако смятате, че не е редно да заведете дело за развод по вина на съпруга си, то тогава подайте иск за развод по взаимна вина, пък в течение на процеса съдът ще реши кой е виновен (Вие, съпругът Ви или и двамата). Може съдът (по искане на страните) да не се произнася по въпроса за вината. Но вината е от значение, относно издръжката (, а тя се полага само на невиновния съпруг), плащане на разноските по делото и т. н. Не са за пренебрегване и психологическите бариери от страна на децата - "дали мама или тати е виновен за развода". В първото заседание трябва да се явите и двамата. Не е пречка, ако ответникът е редовно призован и не се яви в първото заседание - да се даде ход на делото. Когато искът за развод е "по вина", делото е по-дълго, т. е. няколко заседания. Това зависи от исковата молба, изясняване на доказателствата и др. marter@lex.bg

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2006, 18:55
от maria01
Дългата фактическа раздяла сама по себе си е основание за развод. Неговото неявяване е само във Ваша полза, както Ви казаха по-горе. Не е необходимо той да Ви дава развод, както се изразявате. Дори и да се яви и да каже, че не иска развод - съдът пак ще Ви разведе. Делото трае поне 2-3 месеца. При всички случаи трябва да си наемете адвокат, защото процедурата не е никак проста.

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2006, 12:55
от uvella
Колегжите са ви ориентирали добре - да подадете иск за развод с правно основание чл. 99 СК - по взаимна вина. Едно недребно и немаловажно нещо, което пропускат - ответникът трябва да си получи поне веднъж призовката за сад.заседание. И след като веднъж е редовно призован - можете споко да се разведете и без "милото" му присъствие в зала. Съдът ще даде ход на делото, ще си го гледа, ще си докажете дълбокото и непоправимо разстройство. Да присъства в зала е право, не задължение на ответника. Важното е да е известен и редовно призован (т.е.да получи призовка не по-малко от 7 дни преди преди помирителното заседание)... Не ви бъркат нито децата(пълнолетни, не живеете с тях), нито сем.жилище (а защо не му го вземете или използвате като повод да го заставите да ви "даде" развод), нито имущество.... Отидете при който и да е адвокат - не вярвам да не успее да се справи - делото не представлява никаква фактическа или правна сложност.