начало

10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия 10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия

Съдебна делба

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съдебна делба

Мнениеот mircho » 29 Ное 2006, 15:49

Имам два въпроса за съдебната делба:
1. В съдебна делба за недвижим имот, ненаследствен, участват две сестри. Разделят го, но съпрузите им, които по силата на СК също са съсобственици на имота , не са взели участие в съдебната делба и в протокола те въобще не се посочват. Въпросът е: недействителна ли е тази делба?
2. В съдебна делба, втора фаза: възможно ли е, на първото съдебно заседание, без да имаме заключение на вещо лице и т.н., страните да заявят, че са се спогодили как да си разделят имотите, да представят спогодба и съдът да им я одобри и делото да приключи?
Мерси
mircho
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 26 Сеп 2006, 13:52

Мнениеот oho_boho » 29 Ное 2006, 16:00

По първи въпрос - ако някой от съсобствениците не е участвал в делбата (съдебна или извънсъдебна) делбата е нищожна - арг. чл. 75, ал. ЗН.
По втория въпрос - по принцип може, но надали без оценка на имота, защото трябва да се определи дължимата държавна такса, която се изчислява на база пазарната стойност на делбените вещи.
oho_boho
Потребител
 
Мнения: 477
Регистриран на: 31 Дек 2005, 01:00

Мнениеот mircho » 30 Ное 2006, 11:04

Мерси за отговора. Само да направя две уточнения:
1. тези, които не са участвали нали все пак са съпрузи и така или иначе имаме СИО - това не е ли предпоставка да считаме делбата за действителна?
2. По данъчна оценка, ако се плати таксата не е ли приемливо?
още веднъж мерси
mircho
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 26 Сеп 2006, 13:52

Мнениеот tedi_2 » 30 Ное 2006, 11:16

1.Съпрузите стават съсобственици само ако има заплащане за парични суми. Ако сестрите се спогодят всяка да получи отделен имот и не се плащат суми за уравнение на дяловете, не е налице СИО.
2. Страните могат да се спогодят във всеки момент на делото. При насрочване на първо заседание от втората фаза на деблата, обаче, съдът изисква внасяне на депозит за вещо лице. Въпреки това е възможно без внасяне на депозит да се представи спогодба и е достатъчно актуална данъчна оценка, за да може съдът да определи 2% държавна такса.
tedi_2
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 28 Сеп 2006, 14:48

Мнениеот mircho » 30 Ное 2006, 12:06

Вижте, имотът не е наследствен - по време на брака и на двете сестри , е учредено право на строеж и заедно със съпрузите си са изградили къщи. В този ред на мисли, в съдебната делба, макар и страни да са само сестрите, решението се простира и върху съпрузите, т.к. къщите се притежават в режим на СИО. Какво мислите, като не са участвали съпрузите, нищожна ли е делбата?
mircho
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 26 Сеп 2006, 13:52


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта


cron