Страница 1 от 1

Как да извадя удостоверение за наследници без смъртен акт?

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2007, 22:44
от SilviaPetrova
Моля да ми помогнете със съвет по следния проблем. Родителите ми са разведени 1972г. Баща ми почива 1984г. като неговата майка (респективно моя баба) го надживява и почива 1994г. От тяхна страна се явяваме наследници на зем.земя и урегулиран селски имот. Това наследство, ние като деца на починалия, делим с неговия брат и наш чичо. В случая ние не притежаваме смъртен акт на нашия баща, а без него не можем да извадим удостоверение за наследници, което да ни послужи за подялба на земеделските земи. В населеното място където е почина, в кметството не могат да намерят данни за издаден смъртен акт. Като факт може да отбележим, че получаваме данъчни известия за 1/2 от имота във селото и си плащаме данъците. Въпроса ми е как можем да извадим удостоверение за наследници? Какъв е реда и къде трябва да направим постъпки? Друг проблем за нас е, че в ЕСГРАО не намират данни, липсва ЕГН, явно не е бил подменен зеленият паспорт. Получава се, че покойния не е покойник. Ще бъда много благодарна за всякакви съвети по въпроса. Ако някой от вас иска нещо да се уточни, моля за въпроси.
С уважение и благодарност предварително!

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2007, 09:48
от renka_82
Здравейте!От това, което прочетох, мога да Ви кажа, че няма как да не е бил издаден смъртен акт на починало лице, защото по тази логика не следва то да бъде погребано.НЕ МОЖЕ да бъде погребван човек ако няма издаден Смъртен акт от съответните органи.Можете да поискате да се направи справка в Национална база данни "Население", за лицето по ЕГН и там може да излезе нещо, а ако за него няма данни може да проверите пак там данните на баба Ви и би трябвало да има отбелязвания за нейните синове, дъщери и т.н и за техния статус.Освен това, можете да проверите в Общината или в Кметсвото където е живял баща Ви, дали там няма да имат някакви данни, а не където е починал, въпреки че там където е почилало лицето там трябва да бъде записано в съответната книга.
Това е, което мога да Ви кажа, за сега.Надявам се да успеете :)
p.s. А иначе колегата е прав има си цяла процедура и за повече въпроси наистина потърсете адвокат, който ще Ви помогне!

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2007, 15:30
от neznaiko
Процедурата за съставяне на акт за смърт по съдебен ред е за случай когато няма съставен акт за смър, или съставения е бил унищожен или загубен /не ме питайте как се губи акт за смърт/.
Починалия през 1972г е нормално да няма ЕГН тъй като ЕГН се въвеждат през 1977 -1978г.
Баба Ви която обаче е починала през 1994г. и предполагам че към момента на смърта си не е загубила българското си гражданство -няма как да не е имала ЕГН. Това че в ЕСГРАОН национална база "Население" в компютърния вариант не сте я открили - не означава, че няма ЕГН.Просто компютърният вариант е въведен през 1996-1997г. и не всички починали лица са вкарани там.
Мнението ми е, че можете следва да направите следното. Първо да проверите в населеното място където е починал баща Ви дали няма съставен акт за смърт. Предполагам, че поне знаете датата на смърта му. Уточнявам ако вие сте от Село край гр. Враца - но баща Ви е починал в болница в Пловдив - проверете в Общината в Пловдив защото е следвало те да съставят акта за смърт.
По отношение на баба Ви. ЕГН й би следвало все някъде да фигурира. Най добре тръгнете от общината където е бил последният й постоянен адрес. Там дори да не излиза в компютърният еквивалент на Локална База Данни то би трябвало да има Личен Регистрационен Картон който след смърта й следва да е архивиран и да се пази 130 години след смърта й. От там можете да видите ЕГН й.
И от там следва да Ви издадът Удостоверение за наследниците й.
Пожелавам Ви успех

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2007, 15:43
от ivankavrakov
Молете се Богу да не са изгубени регистрите. В общината, където работя е така и нени остава нищо друго освен да препарщаме хората към съда. Явно не сме единствени.