Страница 1 от 1

Тест за бащинство след развода

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2007, 18:50
от Titan
Здравейте!
Със съпругата ми се разведени от 7 години. От брака си имаме 2 деца, на които плащам издръжка. Преди известно време определени обстоятелства ме доведоха до съмнението, че по-малкият ни син е с друг биологичен баща, въпреки че е роден по време на брака и в акта му за раждане е записано моето име. Искам да разбера имам ли право да поискам тест за бащинство сега и какви биха били последствията за мен и за детето, ако се е окаже, че не съм му баща?
Предварително благодаря за отговорите ви!

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2007, 18:54
от pvln73
преди да питате си отговорете на въпроса обичате ли това дете без значение дали сте ири не сте му биологичен баща

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2007, 19:11
от Titan
Да, обичам детето си и това няма да се промени по никакъв начин. Аз съм го отгледал от съвсем малък и съм бил до него и в хубавите и в трудните му моменти до сега. Но искам да знам истината, все пак!

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2007, 19:26
от REVOLUTION
Titan написа:Да, обичам детето си и това няма да се промени по никакъв начин. Аз съм го отгледал от съвсем малък и съм бил до него и в хубавите и в трудните му моменти до сега. Но искам да знам истината, все пак!


Истината може да разберете.Но няма да има никакви правни последици.Възможността да оспорвате бащинството ви се е преклудирало! ОСПОРВАНЕ НА БАЩИНСТВО
Чл. 33. (1) Съпругът на майката може да оспори, че е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до изтичането на една година от узнаване на раждането.
(2) Майката може да оспори, че съпругът й е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до изтичането на една година от раждането.
(3) В случая на чл. 32, ал. 2, ако оспорването от страна на втория съпруг бъде уважено, за баща на детето се счита първият съпруг, който може да предяви иск за оспорване на бащинството до изтичане на една година от узнаването на решението, но не по-късно от три години от влизането му в сила.
(4) Не се допуска оспорване на бащинство, когато майката с писмено съгласие на съпруга си, дадено пред управителя на съответното заведение, е оплодена изкуствено или е родила дете, заченато с генетичен материал от друга жена.

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2007, 19:46
от Titan
Благодаря много за изчерпателния отговор! Радвам се, че каквото и да се окаже за детето ми няма да има никакви правни последствия. Всъщност това ми беше най-голямото притеснение и поради тази причина не съм направил постъпки в насока на узнаване на истината. Разбира се, не е за подценяване и психологическия ефект, ако се окаже че не съм му биологичен баща. Но ще се консултирам и с детски психолог, преди да предприема нещо.
Още веднъж благодаря!