Страница 1 от 1

Действия на наследниците?

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2007, 21:35
от nicki_bel
Здравейте!
Търся помощ по следния въпрос. Неотдавна скоропостижно ( в болница ) почина моя тъст. Дойдоха погребални агенти и взеха соъбщението за смърт и личната карта и отидоха в общината. Там се повъртяха около час и като се върнаха ни предадоха припис- извлечание от смъртен акт, и казаха че личната му карта остава в общината. Извършихме погребението и се разотидохме.
От тук насетне какви действия следва да предприемат наследниците ( събпугата ми и брат й ).
Той беше пенсионер и получаваше пенсия. Тябва ли да уведомим песнионното да му я спрат, как да разберем какво влиза в неговото имущество, има ли и какво е дяловото му участие в кооперацията? В кои банки евентуално има влогове?
Как и от кого се издава удостовериние за наследници ? Какво се прави с него?
как следва да се разбира чл.1 ЗНасл.? Какво означава" Наследството се открива в момента на смъртта в последното местожителство на умрелия " ? Как се открива? Кой го открива?
Простете за може би наивните въпроси, но наистина това е важно за нас, а нищо не разбираме!
Благодаря на всички, желаещи да помогнат!

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2007, 20:31
от nicki_bel
Простете, но ме се вижда странно с удостоверение за наследници да ходим от банка в банка, докъто ги обиколим всичките регистрирани в страната! Ами ако има сметки и в чужбина? Разбира се, покойника беше сиромах, но въпроса ми е принципен!
И.... ако позволите едно уточнение. Покойника имаше постоянен адрес- кметство в малка община. Удостоверение за наследници се издава в кметството или в общината? И къде е регламента на тези въпроси? В ЗН тези въпроси не са застъпени.

orleanski

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2007, 09:46
от orleanski
Прочетох, че Ви се "вижда странно с удостоверение за наследници да ходим от банка в банка".
Парите на наследодателя, които след смъртта му вече не са и негови, се намират в банките. Там следва на негово име да има открити банкови сметки. Затова трябва да отидете във всяка банка. Банките няма да дойдат при Вас, още повече, че те не знаят за смъртта на човека. Инициативата трябва да е от Вас. Вие търсите.
Не се сърдете на колегите, които Ви отказват съвети, защото ако не Ви се обикаля по всички банки, то Вие просто не знаете какво Ви очаква, ако наисина желаете да откриете какво имущество е притежавал приживе наследодателя. Трябва доста места да пообиколите. В този смисъл наистина е по-добре да се обърнете към колега и да му изложите проблема, а можете да му възложите и на него да обикаля навсякъде, където може да се съдържат данни за имуществото на човека. Не забрайвяте, че имуществото на наследодателя включва не само права, но и задължения. Информация за тях, разбира се, не е необходимо да търсите. Кредиторите на наследодателя са тези,които ще потърсят наследниците. Ако човекът е имал задължения, и кредиторите си търсят парите от наследниците, то колкото и отвратително да Ви звучи, те (кредиторите) могат и да Ви изпреварят в откриване на имуществото, което наследодателя е притежавал приживе. Ако в наследството се включват и задължения, то наистина трябва да се обърнете за съвет към колега, най-малкото, за да Ви разясни дали и как да приемете наследството.