Много ви моля за съвет!
Публикувано на: 01 Юни 2009, 17:50
На въпросът ми беше отговорено и го изтривам по лични съображения.
plamen_penev написа: Ако правилно съм разбрал, обаче, имотът е придобит преди брака и е собственост само и единствено на наследодателя... какъв е проблема тогава?
fani_i написа: Иначе, чисто човешки - не знам какъв баща трябва да си, за да водиш дело за запазена част срещу детето си
fani_i написа:Систем, съгласна съм и за обратната страна - просто аз самата съм израстнала в семейство, в които дори не се караха и се ужасявам от подобни отношения.
namakak написа:Щом не е наследник на този имот бащата,са се оженили след вашата 18 годишнина,вие сте си извадили нотариален акт и сте собственица.Или имате и брат/сестра от първия брак?
Ако нямате,отивате при първия адвокат и завеждате дело за въвод и за освобождаване на жилището ви от излишъци.Това е.
system написа:namakak написа:Щом не е наследник на този имот бащата,са се оженили след вашата 18 годишнина,вие сте си извадили нотариален акт и сте собственица.Или имате и брат/сестра от първия брак?
Ако нямате,отивате при първия адвокат и завеждате дело за въвод и за освобождаване на жилището ви от излишъци.Това е.
Какво, какво ?
grizanka написа:Извинете, че се включвам с такова закъснение, просто сега ми е възможно. Да отговоря на някои поставени въпроси и да напомня някои неща, които не са разбрани от някои от отговорилите ми.
1. Въпросният апартамент е изцяло собственост на майката на момичето, която е починала, а не разведена с бащата. Придобит е преди брака, описала съм по какъв начин. Бащата няма никакво финансово участие в придобиването на този дом, което е станало години преди брака им. Разбирам, че яко нямаше изрично завещание от собственика на апартамента, бащата би бил наследник и съсобственик заедно с дъщеря си. Това е ясно. При положение обаче, че собственикът изрично е изразил волята си да завещае личната си собственост на дъщеря си, то не виждам или поне не ми е известно как бащата ще се яви наследник.
2. Завещанието е обявено малко след като момичето навърши 18 години. Отиде при нотариуса, при който се пазеше завещанието и е свършено всичко, което трябва да се свърши, не съм наясно точно какво е то, но въпросът е решен и всичко си е легално и законно. Извинете ако се изказвам лаишки, но не съм юрист и не знам точната терминология. Ако бях, нямаше да питам тук.
3. Бащата знае, че майката е написала завещание и знае какво съдържа то, но не отдава никакво значение на това. Смята си се за собственик и не му пука. Не че се е консултирал с адвокат или е попитал нещо, просто не го интересува нищо. Дъщерята не го е информирала, че е придвижила нещата по обявяването му от страх да не избухне и да се стигне да неприятни последствия.
4. Момичето е едно дете, няма братя или сестри.
5. За моралната страна на въпроса, която някои повдигнаха - да, по принцип е така, не е нито хубаво, нито редно деца и родители да имат такива взаимоотношения. Знам, че за правната страна на казуса няма значение какъв човек е бащата и в какви отношения са с момичето. Описах ви накратко този аспект, за да е ясно, че става въпрос за човек с тежък характер, раздялата с когото няма да стане с добро. Ако живееха в мир, любов и разбирателство, щяха да се разберат без проблеми, бащата да се премести в собствения си апартамент и на мен нямаше да ми се налага да пиша тук.
6. Моля, обяснете ми какво означава "дело за въвод", което беше споменато по-нагоре.
7. Уточнявам отново проблема - какви права и възможности има момичето да принуди баща си да освободи апартамента. Как се постъпва в такива случаи?
Благодаря сърдечно на всички, които си направиха труда да ми отговорят!:)
Постарах се да изложа точно и коректно фактите, но може да съм пропуснала да обясня нещо, за което моля за извивение.