Страница 1 от 1

Издръжка на дете

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2009, 23:05
от sonq_i
Здравейте,

Благодаря предварително на отделилите от времето си, за да прочетът молбата ми и евентуално да ми помогнат.

Бащата на детето ми (след развода) е осъден да му изплаща ежемесечна издръжка. Същата не получавам вече седми месец. Опитвам се да запазя добрия тон и му напомням от време на време, но получавам само обещания, че ще я изпрати и с това се приключва въпроса.
Извадих си изпълнителен лист. От форума разбрах, че трябва да се обърна към съдия изпълнител. Понеже не живея в града, чиито съд е постановил бащата да изплаща изръжката Ви моля да ме насочите дали мога по друг начин, по пощата, да заверя този изпълнителен лист при държавния съдия изпълнител в съда който е постановил издръжката, защото останах без работа и в момента не мога да си позволя частен СИ.

И още един въпрос, ако позволите: Този изпълнителен лист има ли някаква давност? Може ли на по-късен етап да го ползвам или трябва веднага след като съм го извадила?


Благодаря Ви много.

Re: Издръжка на дете

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009, 11:48
от rts
Госпожо, ако сте безработна и нямате пари за адвокат, обърнете се към най-близкия Адвокатски Съвет с молба да Ви помогнат за назначаване на адвокат по Закона за правната помощ. Без адвокат ще Ви е много трудно да се справите сама, а времето си тече.

Re: Издръжка на дете

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009, 12:13
от sonq_i
Благодаря Ви за насоката. Не исках да прозвучи, че се жалвам относно финансоото ми състояние в момента. Ако се наложи ще намеря за адвокат пари. Останах с убеждението, четейки казусите в този форум, че мога да се справя и ако сама отида при държавен съдия изпълител и поискам да се образува дело или каквото е нужно, за да може той (СИ) да застави по законен начин бащата на детето ми да си плаща издръжката. Неправилно ли съм разбрала?

Re: Издръжка на дете

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009, 14:53
от rts
Госпожо, безспорно е, че можете сама да образувате изпълнителното дело, след като имате изпълнителен лист. Обаче, след това най-вероятно, ако нямате адвокат, ще имате трудности с постигане на целта на изпълнението - изплащането на присъдената издръжка. Проблемът е в това, че съдебният изпълнител няма право сам да определи какви изпълнителни действия да предприеме - те трябва да се поискат от взискателя, съответно: от неговия адвокат. Ако в продължение на 2 години от образуването на изпълнителното дело не са предприети изпълнителни действия, делото се прекратява. Затова Ви препоръчвам или да си наемете адвокат или да се снабдите с безплатна правна помощ от адвокат по Закона за правната помощ.
За издръжка взискателят не дължи такси както при частния, така и при държавния изпълнител.
Коригигах поста си за таксите - същият беше верен за всички случаи, освен за държавно субсидираните производства, сред които е и това за издръжка.
Благодаря, колега Пенев.

Re: Издръжка на дете

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009, 16:08
от plamen_penev
Абе на СИ не му ли плаща длъжника, виновен за производството?

Re: Издръжка на дете

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009, 18:16
от sonq_i
Отново благодаря.

Последен въпрос, ако позволите. Има ли значение от финансова гледна точка дали ще ангажирам адвокат от моя град или трябва да е местен, където е гледано делото?
Прощавайте за този въпрос, но парите в момента са важен фактор в бюджета ми, затова търся най-лекия вариант.

Re: Издръжка на дете

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009, 18:28
от rts
Трудно е да се каже - от една страна е важно адвокатът да е от града, където е кантората на съдебния изпълнител, но не е изключено на адвоката да му се наложат "разходки" до други населени места - всичко е много конкретно.
Във Вашия случай можете да изберете съдебен изпълнител по Вашия постоянен или настоящ адрес (за Ваше улеснение).
Накрая, всеки адвокат индивидуално определя цената на труда си ...

Re: Издръжка на дете

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009, 22:04
от sisi19
Здравейте,
И аз да попитам. Задължението за изплащане на издръжка, при забава с падежна дата определена в решение от съда, по кой член от ЗЗД може да се дири.На мен ми се вързва с чл.84 и 86 от ЗЗД, но незнам дали съм в правилната насока.

Re: Издръжка на дете

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009, 22:08
от sonq_i
Внесохте светлина в казуса ми, rts, задължена съм Ви. Надявам се някой ден аз да Ви бъда полезна.

Спорна работа желая.

Re: Издръжка на дете

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2009, 10:48
от Гост.
Ако в продължение на 2 години от образуването на изпълнителното дело не са предприети изпълнителни действия, делото се прекратява.


:roll:

Прекратяване на изпълнението
[Препратки от актове] [Препратки от практика] [Препратки от статии]
Чл. 433. (1) Изпълнителното производство се прекратява с постановление, когато:

1. длъжникът представи разписка от взискателя, надлежно заверена, или квитанция от пощенската станция, или писмо от банка, от които се вижда, че сумата по изпълнителния лист е платена или внесена за взискателя преди образуване на изпълнителното производство; ако длъжникът представи разписка с незаверен подпис на взискателя, последният при спор е длъжен да декларира писмено, че разписката не е издадена от него, в противен случай тя се приема за истинска;

2. взискателят е поискал това писмено;

3. изпълнителният лист бъде обезсилен;

4. с влязъл в сила съдебен акт бъде отменен актът, въз основа на който е издаден изпълнителният лист, или този акт се признае за подправен;

5. посоченото от взискателя имущество не може да бъде продадено и не може да бъде намерено друго секвестируемо имущество;

6. не са заплатени дължимите авансово такси и разноски по изпълнението;

7. бъде представено влязло в сила решение, с което е уважен искът по чл. 439 или 440;

8. взискателят не поиска извършването на изпълнителни действия в продължение на две години, с изключение на делата за издръжка. :idea: :idea:

(2) Във всички случаи по ал. 1 съдебният изпълнител вдига служебно наложените възбрани и запори, след като постановлението за прекратяване влезе в сила.

(3) Прекратяването на производството не засяга правата, които трети лица са придобили преди това въз основа на изпълнителните действия, както и редовността на извършеното от третото задължено лице плащане на съдебния изпълнител.

А най-лекия вариант е да отидете при ЧСИ, за да образувате при него делото и на осн. чл. 18 от ЗЧСИ да му възложите събиране на вземането.
Чл. 18. (1) По възлагане от взискателя частният съдебен изпълнител може във връзка с изпълнителното производство да проучва имущественото състояние на длъжника, да прави справки, да набавя документи, книжа и други, да определя начина на изпълнението, както и да бъде пазач на описаното имущество.


Онова с таксите не го разбрах, но взискател по ИД за издръжка НЕ внася ДТ.

Re: Издръжка на дете

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2009, 13:23
от sonq_i
poli_g написа:А най-лекия вариант е да отидете при ЧСИ, за да образувате при него делото и на осн. чл. 18 от ЗЧСИ да му възложите събиране на вземането.

... , но взискател по ИД за издръжка НЕ внася ДТ.


Това звучи много обнадеждаващо. Благодаря, ще се възползвам.

Поста Ви ме накара да прегледам цитирания закон, във връзка с което се натъкнах на следния текст в "Тарифа за таксите и разноските към ЗЧСИ"

Раздел VII
Плащане на таксите
32. При възлагане на частен съдебен изпълнител от друг район да извърши действие по чл. 18, ал. 6 ЗЧСИ таксата, определена за съответното действие в тарифата, се получава от него.
33. Таксите, предвидени в тарифата, се плащат от взискателя при образуване на изпълнителното дело и преди извършване на съответното изпълнително действие.
34. Таксите и разноските по изпълнителното дело се плащат от взискателя и са за сметка на длъжника.


Понеже ми липсва юридическа мисъл при тълкованието на подобни текстове, се зачудих дали цитираната такса се отнася към:

Отново от Тарифа за таксите и разноските към ЗЧСИ
Раздел V
Субсидирани такси
30. Субсидирани са авансовите такси за вземане за издръжка, за предаване на дете и за вземане по трудово правоотношение.
Забележки:
1. Таксите по този раздел се предявяват от частния съдебен изпълнител за изплащане от бюджета на съответния окръжен съд с писмено заявление, в което се посочват: трите имена и регистрационният номер на частния съдебен изпълнител, адресът на кантората, номерът на изпълнителното дело, основанието и размерът на дължимата субсидирана такса и банковите сметки, по които да се извърши преводът, номерът, страните и предметът на делото, по което е издаден изпълнителният лист, съдът, който го е издал.
2. Частният съдебен изпълнител възстановява по бюджета на съда субсидираната такса, след като бъде събрана от длъжника.


Прощавайте, че ви занимавам с подробности, нали знаете... човек без работа има много свободно време. Благодарна съм ви дори и да не коментирате повече по въпроса.
Лек и ползотворен ден.

Re: Издръжка на дете

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2009, 14:42
от Гост.
Каквото бе нужно- казах. Останалото и сама сте открили. :wink:
Успех.

И ви поздравявам- за неюрист се ориентирате перфектно.