Здравейте, уважаеми колеги и други участници във форума. Повечето от нещата, които исках да пиша по тази тема, ги коментираха останалите колеги. Само си позволявам да добавя нещо:
sisi19 написа:1. Коренна промяна в законодателството (СК, НПК, НК).
- Издръжка (да няма ограничения), т.е - тя да се разглежда вземайки внимание пълния финансов капацитет на родителя (движимо и недвижимо имущество, участие във фирми, странични доходи, капитали, банкови сметки и прочие.)
Имайте предвид, че грижата за децата е задължение и на двамата родители и когато те са разделени, тежестта се "разпределя" според възможностите на всеки. Така че, дори и ограничението за максимален размер на издръжката да отпадне, това не решава проблемите по прехраната, обличането и останалите грижи за децата. "Отсрещният", когото Вие визирате в поста си, може да има друго семейство с деца, към които също, както и към Вашето, има задължения. Нито тези деца, нито (най-често) тяхната майка имат вина за разрива във Вашите отношения, което Ви е направило "самотен" родител.
sisi19 написа:2. Промяна в НК , в случай неизплащане на издръжката. След изтичане на установения срок за падежа, веднага да се вземат законови мерки - не да се чака 2 месеца.
Това ще създаде поредица от абсурдни ситуации. Ако задълженият да плаща издръжка родител я плати с пощенски запис в последния ден на срока за изплащане, в 18.00 ч. ? Той ще е изпълнил надлежно и в срок задължението си. А Вие на следващия ден ще хукнете при прокурора да подавате тъжба. И естествено след това "отсрещният" ще представи квитанцията, от която ще бъде видно изпълнението на задължението в срок и прокурорът трябва да прекратява делото. И така всеки месец. Не виждам нищо разумно в това. Освен ако искате по този начин та "връщате" на "отсрещния".
sisi19 написа:3. В случай , че родителя се постави в невъзможност да изплаща определената му издръжка, да се наложи наказание (труд), от който една част от заплатения му ,да покрива задълженията към определената издръжка.
Добро като пожелание, неизпълнимо на практика.
sisi19 написа:4. Осигуряване на децата в безплатни държавни занимални от 1-4 клас.
Не знам от кой град сте, но безплатни занимални и сега има, поне в по-голямата част от училищата.
sisi19 написа: 5. Намаление на цените в извънкласните занятия , спомагащи за усъвършенстването на уменията и таланта на децата.
Абсурд ! Ако изобщо се приеме такава "привилегия", от по-голямо значение е доходът, а не "самотата".
sisi19 написа:6. Предимство в общините за общински жилища.
Откъде накъде ? Тук основният показател е жилищната нужда на лицето. Или смятате, че едно многодетно семейство е с по-малка жилищна нужда от Вас ?
sisi19 написа:7. Насърчителни програми, с които работодателите да назначават самотни родители на работа.
Насърчителни програми има и сега, както и курсове за квалификация и преквалификация (което според мен е по-важно). Не можем да принудим работодател да назначи неграмотен, некадърен или некомпетентен човек, па бил той и "самотен" родител.
sisi19 написа:8. Когато ни се отдаде възможност за излизане извън граница, да имаме свободата и правото на това , а не да бъдем зависими от отсрешния с неговото съгласие или не.
В никакъв случай ! "Отсрещният", както благоволихте да го наречете, е толкова родител, колкото и Вие. Той също има право на преценка доколко излизането зад граница е в интерес на детето Ви. Ако това е така и той съзнателно пречи, има се законоустановен ред неговото несъгласие да бъде преодолявно.