начало

14 нови съдии встъпиха в три апелативни съдилища 14 нови съдии встъпиха в три апелативни съдилища

Malko pomosht

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Malko pomosht

Мнениеот garvana » 25 Сеп 2006, 12:31

Na 26 godini sam i ne sam rabotila v Balgariq. Ot 2 godini sam omazena i ziveq v Moskva (no vse oshte sam s balgarsko grazdanstvo). Predi 8 meseca rodih. Sega se pribrah v Balgariq i izkarah balgarsko grazdanstvo na sina mi (taka toj stana s dvojno grazdanstvo zashtoto bashta my e rysnak i polychi i rysko grazdanstvo). V zakona prochetoh che imam pravo na ednogodishni majchinski zashtoto ne sam rabotila i ne sam se osigyrqvala v Balgariq. Vaprosa mi e dali naistina moga da podam dokymenti za tezi majchinski i polagat li mi se majchinski za tezi 8 meseca v koito ne sme bili v Balgariq?
garvana
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 05 Юни 2006, 20:14

Мнениеот petrova_26 » 07 Окт 2006, 11:44

Право на семейни помощи имат семействата, в които единият родител и български гражданин -за децата, които отглеждат в страната /чл.3, т.3 от Закона за семейните помощи за деца /. Месечни помощи за отглеждане на дете до една година в размер, определен със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година. се предоставят в пари и/или под формата на социални инвестиции на майката (осиновителката), чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл. 4, при условие, че:
1. (изм. доп. ДВ бр. 21/2006 г.) майката (осиновителката) не е осигурена и не получава обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по реда на Кодекса за социално осигуряване;
2. детето не е настанено за отглеждане в специализирана институция за деца на пълна държавна издръжка;
3. детето живее постоянно в страната.
Този вид помощи се отпускат от началото на месеца на подаване на съответната молба-декларация от правоимащите лица, заедно с приложените необходими документи. Няма предвидена възможност същите да се изплащат за минало време, т.е. не може да ги получите за изминалите 8 месеца.
petrova_26
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Окт 2006, 11:19

Мнениеот portokal » 07 Окт 2006, 12:00

...което означава, че за да ги получавате, трябва да живеете с детето в страната. Още повече, че (не ми се проверява, но мисля, че е така) те не се отпускат със задна дата, а само от момента на подаване на молбата занапред.
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5525
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот neznaiko » 13 Окт 2006, 16:35

Портокал погледни моля те чл. 12 т.3 от Закона за семейни помощи за деца и ми кажи дали неможе да се търсят помощи за 3 месеца назад :D .Разбира се ако преди три месеца госпожата с детето се е върнала в БГ.
Иначе знаете ли как търкуват в Соц. подпомагане?
neznaiko
Потребител
 
Мнения: 344
Регистриран на: 21 Фев 2006, 17:49

Мнениеот portokal » 13 Окт 2006, 17:32

Това е стар спор. Тази разпоредба бива тълкувана в смисъл, че в 3-месечен срок може да се получи помощта, която вече е била отпусната, а не да бъде поискана до 3 месеца, след като е придобито правото да се получава.
В правилника за прилагане на закона изрично пише, че се отпускат от подаването на молбата. (Например от чл. 19, ал. 2 на правилника се вижда в какъв смисъл се употебява там изразът "се отпуска от ...".)
Разбира се, че правилник не бива да противоречи на закон, но въпросът е какъв е истинският смисъл на закона (което би било работа на ВАС, ако някой атакува правилника).
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5525
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот neznaiko » 16 Окт 2006, 09:09

Според мен няма спор. Просто администрацията не иска да спазва закона. Каквото и да пише в правилника след като то противочени на закона следва да се приложи разпоредбата на закона. И това не важи само за съда а и за администрацията. В този смисъл чл. 5 от АПК важи и при издаването на административните актове. Макар че ако питаш мен и преди влизането в сила на АПК следваше да се спазва принципа на законност и по конкретно на разпоредбите на Закона за нормативните актове.
neznaiko
Потребител
 
Мнения: 344
Регистриран на: 21 Фев 2006, 17:49


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron