начало

Посредникът в потребителското кредитиране и опасните празноти в ЗПК Посредникът в потребителското кредитиране и опасните празноти в ЗПК

Развод, когато единият съпруг не живее в България?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Развод, когато единият съпруг не живее в България?

Мнениеот reverie68 » 22 Май 2007, 17:55

Пове4е от 6 години не живея в родината си и не съм си идвала. Искам да се разведа, но съпругът ми не е съгласен. През тези 6 години не сме се виждали. Ще се радвам да полу4а съвет как да се справя със ситуацията от разстояние, както и координати на адвокат. Благодаря.Допълнение - живея в USA.
reverie68
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 17 Май 2007, 15:02

Мнениеот Never » 23 Май 2007, 07:58

Чл. 259. (Изм. - Изв., бр. 90 от 1955 г., изм. - ДВ, бр. 41 от 1985 г.) (1) Производството по иск за развод започва с помирително заседание, в което съпрузите трябва да се явят лично. При неявяване на ищеца без уважителни причини производството се прекратява. Неявяването на ответника не е пречка за разглеждане на молбата, но съдът може да разпореди да се яви лично.

Чл. 259а. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1968 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 1983 г., в сила от 01.09.1983 г.) (1) При искане за развод по взаимно съгласие председателят на съда призовава съпрузите на помирително заседание, на което те трябва да се явят лично.

(3) В случай, че някой от съпрузите не се яви без уважителни причини на помирителното или съдебното заседание, делото се прекратява.


Never
Младши потребител
 
Мнения: 85
Регистриран на: 13 Мар 2007, 17:42

Мнениеот pussi » 23 Май 2007, 11:51

never цитирал си СК, но тези разпоредби не са пречка да се получи развод. Упълномощава се адвокат(с нотариално заверено пълномощно от консулския отдел), подава се искова молба и след няколко заседания (в зависимост и от другата страна) се получава развод и без ищеца да е стъпил в съдебната зала. Просто трябва да се уточни в кой град живее съпругът й и там да упълномощи адвокат.
pussi
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 16:25

Мнениеот pussi » 23 Май 2007, 12:02

цитирала, исках да кажа :wink:
pussi
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 16:25

Мнениеот marter » 23 Май 2007, 13:04

УПЪЛНОМОЩЕТЕ АДВОКАТ!!! Развод поради расзтройство на брака - подайте иск за развод по вина на двамата или по негова вина.
Чл. 99. (1) Всеки от съпрузите може да иска развод, когато бракът е дълбоко и непоправимо разстроен.
(2) С решението за допускане на развода съдът служебно се произнася и относно вината за разстройството на брака освен ако разстройството се дължи на обективни причини, които не могат да се вменят във вина на съпрузите.

(3) Съдът не се произнася относно вината за разстройството на брака, ако съпрузите заявят това и изложат своето споразумение, относно упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на децата, както и относно имуществените отношения, ползуването на семейното жилище, издръжката между тях и фамилното име.

(4) Развод не се допуска, ако разстройството на брака се дължи само на виновното поведение на ищеца, а другият съпруг настоява да се запази бракът, освен ако важни обстоятелства налагат да се допусне разводът.

Щом не сте се виждали и (евентуално съпругът Ви не може да бъде открит) в молбата посочете и (ГПК):
Чл. 50. (Изм. - ДВ, бр. 124 от 1997 г., в сила от 01.04.1998 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2002 г.) Ако при завеждане на делото постоянният адрес на ответника е неизвестен или ако в продължение на един месец ответникът не може да бъде призован на постоянния му адрес и отсъствието му се удостоверява с подпис върху призовката поне на един свидетел, като връчителят отбелязва трите имена и адреса му, той се призовава чрез публикация в неофициалния раздел на "Държавен вестник", направена най-малко един месец преди заседанието. Съдът разрешава призоваването да стане по този ред, след като се удостовери, чрез справка в съответната адресна служба или по друг начин, че постоянният адрес на ответника е действително неизвестен.
(2) Ако въпреки публикацията ответникът не се яви в съда при разглеждане на делото, съдът му назначава представител. :wink:
И АЗ СЪМ ЧОВЕК! (Т. ДЕСКОВА)
marter
Потребител
 
Мнения: 390
Регистриран на: 31 Окт 2006, 09:54

Мнениеот Never » 23 Май 2007, 14:47

pussi написа:never цитирал си СК, но тези разпоредби не са пречка да се получи развод. Упълномощава се адвокат(с нотариално заверено пълномощно от консулския отдел), подава се искова молба и след няколко заседания (в зависимост и от другата страна) се получава развод и без ищеца да е стъпил в съдебната зала. Просто трябва да се уточни в кой град живее съпругът й и там да упълномощи адвокат.

Колега, съгласна съм с Вас, но само като направим следното уточнение,а именно, че това може да стане само ако не се провежда помирително заседание. А последното на основание чл.259, ал.6 от ГПК може и да не се проведе, ако се приеме, че продължителното пребиваване в чужбина е "друга мъчно преодолима причина" по смисъла на цитираната разпоредба.
Never
Младши потребител
 
Мнения: 85
Регистриран на: 13 Мар 2007, 17:42

Мнениеот pussi » 25 Май 2007, 18:35

аз съм имал помирително заседание и то точно както е е в конкретния случай, без да присъства ищеца. В пълномощното се вписва, че адвокатът заявява от негово име непоколебимото решение за развод и нямаше проблеми.
pussi
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 16:25

Мнениеот sarbijanac » 25 Май 2007, 19:40

Първото ми брачно беше точно такова - ищцата от 3 год.е в Кралство Испания и разбира се не можа да се яви на делото.

Представих документи,удостоверямащи наличието на т.нар "уважителна причина" по смисъла на чл.259,ал.6 от ГПК.Предварително със съдебно удостоверение бях се снабдил с друго такова от ОДП,от което се удостовери кога клиентката ми е напуснала БГ за последен път страната,а също и ,че повече не се е завръщала.
Самата тя ми изпрати документи от нейния шеф в Испания,с които се удостоверява невъзможност да се осигури отпуск за пребиваването и в БГ поради производствена необходимост.На това удостоверение направих легализиран превод и същото беше прието и уважено от съда.

Или с две приказки - упълномощете си адвокат в съответния град,който да Ви движи делото.И ако колегата направи същото каквото бях направил и аз няма да сбърка.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 30 госта


cron