начало

Посредникът в потребителското кредитиране и опасните празноти в ЗПК Посредникът в потребителското кредитиране и опасните празноти в ЗПК

Договор за прехвърляне на недвижим имот срещу издръжка

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Договор за прехвърляне на недвижим имот срещу издръжка

Мнениеот dajana » 04 Юли 2007, 18:27

Възможно ли е да бъде развален договор за прехвърляне на недвижим имот срещу издръжка, ако приобретателят сам се откаже от него? Може ли последният да прехвърли или продаде имота на трето лице? Как трябва да се оформи сделката?
dajana
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Юли 2007, 18:17

Мнениеот monteskio » 05 Юли 2007, 07:52

Здравейте,

Възможно приобретателят сам да се откаже от полагане на дължимите грижи, но това няма да доведе до автоматично разваляне на договора. Той има право да прехвърли имота на трето лице.

За по-голяма яснота по отношение на същността на този вид договор, начина за разваляне и процедурата по извършване на сделката следва да потърсите компетентна правна помощ от адвокат. Само по този начин Вашите интереси ще бъдат защитени. В случай, че ни посочите от кой град сте, можем да Ви насочим къмколега.


УСПЕХ !
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Мнениеот dajana » 05 Юли 2007, 09:35

Благодаря Ви за отговора.
Аз съм от Хасково. Ще се опитам да дам подробности по случая. Майка ми има познат, който е останал сам след като е починала съпругата му. Този познат има доведена дъщеря, която живее в София и не се интересува от него, в смисъл че не не желае да се грижи за него, тъй като човека е болен, а и е на почти 80 години. Според удостоверението за наследници тя има право на 1/4 от неговия имот. Възрастният човек се е притеснил, че няма кой да го погледне и затова е прехвърлил 3/4 от имота си на едно момче срещу гледане и издръжка. През това време майка ми беше в чужбина. Сега като се върна тя отиде да го види как е и разбра, че момчето не се грижи за този човек. Тя се свърза с момчето и той и обясни, че няма възможност да се грижи за човека, защото има други ангажименти. Момчето и каза, че може да и продаде тези 3/4 от имота срещу определена сума пари. Има ли той право да продава продава прехвърлената му част, докато възрастният човек е жив? Страхуваме се да не се окаже нищожна сделката.
dajana
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Юли 2007, 18:17

Мнениеот spravedlivost » 05 Юли 2007, 11:42

Kогато един имот или идеална част от него e придобит с уговорка за издръжка и гледане, той може да бъде прехвърлян от приобретателя само със съгласието на човека, към когото приобретателя има задължение да издържа и гледа; Договорът може да бъде развален, щом момчето, купило имота не се грижи за дядотo. След развалянето на договора имотът ще се върне в патримониума на вашия познат.
spravedlivost
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 26 Май 2006, 14:00

Мнениеот monteskio » 05 Юли 2007, 11:48

spravedlivost написа:Kогато един имот е придобит с уговорка за издръжка и гледане, той може да бъде прехвърлян от приобретателя само със съгласието на човека, към когото приобретателя има задължение да издържа и гледа.



Това не е вярно.

УСПЕХ !
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Мнениеот kmonev » 05 Юли 2007, 11:58

monteskio написа:
spravedlivost написа:Kогато един имот е придобит с уговорка за издръжка и гледане, той може да бъде прехвърлян от приобретателя само със съгласието на човека, към когото приобретателя има задължение да издържа и гледа.



Това не е вярно.

УСПЕХ !


Монтескьо е прав. Именно за това при сключване на договора за гледане и издръжка прехвърлителя е хубаво да си запази пожизнено правото на ползване върху имота предмет на сделката.
kmonev
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 19 Юли 2005, 13:42
Местоположение: Разград

Мнениеот dajana » 05 Юли 2007, 14:36

Консултирахме се със адвокат и той ни даде следния съвет:
Момчето може да прехвърли своя дял от имота на майка ми чрез покупко-продажба, но затова е необходимо съгласието на другия собственик на имота, т.е. дъщерята, която по право притежава 1/4 от имота и се явява съсобственик. Момчето трябва да изпрати нотариално заверена покана на дъщерята, с която да и предложи да заплати и закупи неговите 3/4 от имота по определена от него цена. Ако тя не се яви на уговорената дата и час при нотариуса да приеме предложението, се съставя протокол, в който се отбелязва, че тя се отказва от правото си да придобие останалата част от имота и момчето може свободно да продава имота на когото си иска.
Адвоката ни обясни, че след като дядото е прехвърлил имота на момчето, той вече е негова собственост и то може да се разпорежда с имота както си иска, без да иска съгласието на дядото. Остава му единствено задължението за гледане и издръжка на дядото, но в договора е упоменато, че това може да стане и чрез трето лице, т.е. да продаде имота на майка ми и тя да поеме задължението за издръжка и гледане на възрастния човек.
Аз не съм компетентна по тези въпроси и случая ми се вижда доста сложен и объркан. За това моля за още професионални мнения и съвети!
dajana
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Юли 2007, 18:17


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron