начало

Вместо да се избере нов ВСС, чрез ЗСВ се цели бетонирането на безвремието в съдебната система Вместо да се избере нов ВСС, чрез ЗСВ се цели бетонирането на безвремието в съдебната система

ако съпругата е чужденец

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ако съпругата е чужденец

Мнениеот nikolex » 09 Окт 2007, 13:06

Колеги,юрист съм в агенция за недвижими имоти и имам нужда от мнението Ви.Благодаря предварително на всички!
Сключихме предварителен договор за учредяване на суперфиция,знаейки,че една от полуразрушените сгради с идеалните части от парцела е в режим на СИО.Съпругът твърдеше,че няма да има проблеми със съгласието на съпругата му/разделени,но нямат развод/По-късно стана ясно,че съпругата е арабка от Сирия,сключен брак през 1986г.и раздяла през 1996г.От брака имат две деца на 20 и 18 г.,които живеят при бащата.Съпругът е завел дело за издръжка,била е присъдена,но се е плащала от държавата,тъй като майката не може да бъде намерена.Предположението е,че се е върнала в Сирия или се подвизава някъде в България,но без адресна регистрация.Официалните власти "вдигат рамене"
Парцелът е с много добро местоположение и застрояване,успяхме да се споразумеем с останалите 12 съсобственици.
Обмислям различни възможности относно казуса "арабката" Знам,че звучи абсурдно,но ако съборим сградата ....и тя като чужденец не може да придобива право на собственост върху земя освен при наследяване по закон....?
Благодаря ВИ!
nikolex
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Окт 2007, 11:41

Мнениеот latinka » 10 Окт 2007, 00:48

ако имота действително е СИО, съпругата на въпросния човек е собственик. Това че е чужденец не променя нещата.

сегашната разпоредба на чл. 22 от Конституцията гласи: " (Изм. - ДВ, бр. 18 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г. и не се прилага към заварените международни договори) (1) Чужденци и чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху земя при условията, произтичащи от присъединяването на Република България към Европейския съюз или по силата на международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България, както и чрез наследяване по закон.
(2) Законът за ратифициране на международен договор по ал. 1 се приема с мнозинство две трети от всички народни представители.
(3) Режимът на земята се определя със закон."

вярно имаше ограничение чужденеца да се разпореди за земята и да я прехвърли в тригодишен срок, и ако не се е разпоредил със земята в този срок, МС може да я изкупи. Но след изтичане на три годишния срок няма автоматично прехвърляне на собствеността, нито има санкции ако чужденецът не се разпореди сам с нея.

Така че, ако имота (въпросните иделани части от парцела) е СИО и с оглед представената казуистика до момента, жената си е собственик от всякъде и участието и в нотариалното производство за да учереди и тя суперфиция е задължително.
latinka
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 07 Сеп 2007, 14:03


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 34 госта


cron