начало

10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия 10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия

Наследство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследство

Мнениеот Наследник » 12 Фев 2005, 23:24

Здравеите! Изправен съм пред следният казус. Преди една седмица почина баба ни (майката на майка ни(ние сме двама братя)) и предстои подялба на наследството. Хронологията е следната: баба и дядо имат две деца- майка ни и вуйчо ни, като от изброените по горе трима вече са починали в следният ред:

1) 1986 година почива майка ни
2) 1995 година почива дядо ни
3) 2005 почива баба ни

Тоест живи наследници оставаме ние с брат ми и вуйчо ни, но при подялбата на наследството имало значение редът на почиванията - относно дяловете? Можете да кажете за какво иде реч?

От друга страна какви правни деиствия трябва да се предприемат за да стане фактическото прехвърляне на имуществото, при условеи че аз живея зад граница(български гражданин съм), а брат ми и вуйчо ни живеят в България. Трябва ли аз да изготвям пълномощно или да речем брат ми може да потвърди и поемането на наследството от мое име?

Поздрави,

Наследник
Наследник
 

Re: Наследство

Мнениеот Пионерче » 13 Фев 2005, 02:35

Защо пускате по две теми?
Темата я има и в имотни казуси!
Пионерче
 

Re: Наследство

Мнениеот Baraba » 13 Фев 2005, 02:47

Pone za pylnomoshtnoto - ok
vsi4ko drugo - moje

priemaneto mije da stane i pismeno pred konsul ili mesten notarius, ako imame spogodba s darjavata v kojato se namira..

dobrovolna ili sydebna delba...
Baraba
 

Re: Наследство

Мнениеот Наследник » 13 Фев 2005, 11:42

Имате предвид, че пълномощно трябва да бъде направено ли? А дяловете как са тогава - става дума за къща и земя.

Поздрави,

Наследник
Наследник
 

Re: Наследство

Мнениеот Наследник » 13 Фев 2005, 11:46

Да темите са две, но са в различни дялове и по този начин различни хора биха могли да изкажат и дори противопоставят мнения, което винаги е плюс!

Поздрави,

Наследник
Наследник
 

Re: Наследство

Мнениеот галина » 13 Фев 2005, 21:34

Най-добре се обърнете към адвокат.Това е за ваше добро и действително да си защитите интересите. Във форума надали ще разберете точно как да действате, а още по-малко точно как да го направите.Все пак става въпрос за имоти,НЕ СЕ СКЪПЕТЕ!
галина
 

Re: Наследство

Мнениеот Ivan Mihalev » 16 Фев 2005, 00:06

Не съм юрист но имам подобна съдба и съм се интересувал, така, че смятам, че ще мога да ви разясня. При всички случаи обаче е добре да се обърнете към адвокат, който да уреди админстративните и съдебни въпроси по подялбата, защото ше си спестите много време, за средства незнам, но няма да ви се наложи да изучите половината кодекси, закони и правилници за прилагането им.

По същество:
През 1995г е трябвало да извършите подялба на имуществото. При нея, баба ви остава собственик на 50% от имота, тъй като той е обща съпружеска (съ)собственост и по право и се полага. останалите 50% се делят на 3 и баба ви получава 1/3, вуйчо ви 1/3 и вие с брат си получавате общо 1/3 (или по 1/6 на вас и 1/6 на брат ви - 1/3 делено на 2). При това положение дела на баба ви е 1/2 + 1/6= 4/6, на вуйчо ви е 1/6, а ващите дялове с брат ви са по 1/12 част.
През 2005 трябва да извършите нова делба. Този път вуйчо ви ще получи 1/2 от дела на баба ви или 2/6 от имота + неговата 1/6. Вие с брат си получавате другата 1/2 от дела на баба ви или по 1/6 на човек + вашите 1/12 от другата половина.
В крайна сметка, вуйчо ви ще получи 2/6 + 1/6 = 1/2 , а вие и брат ви по 1/6 + 1/12 = 1/4 от целия имот.
Ако имота има някаква сантиментална стойност за вас, бихте могли да платите (откупите) дела на вуйчо си на цена на която се разберете с него или пък обратно. Личния ми опит и наблюдения е, че при такава делба възникват доста противоречия и е най-добре собствеността да остане на едно лице или на две (вие и брат ви), като този който я получава плаща дяловете на отказалите се. Ако изберете варианта "вие и брат ви", имайте предвид, че някъде в бъдещето (пожелавам ви да е много далеч), децата ви ще се изправят пред вашия проблем.
Ivan Mihalev
 

Re: Наследство

Мнениеот Пионерче » 16 Фев 2005, 04:49

Ivan Mihalev,
Защо да е трябвало да се прави подялба 1995 г.?
Защо смятате, че става дума само за 1 имот?
Защо решихте, че бабата е била в СИО по отношение на имота? Иначе, ако са били в СИО, сметките Ви са вярни.
Пионерче
 

Re: Наследство

Мнениеот Ivan Mihalev » 16 Фев 2005, 08:11

Предполагам, че са били в СИО.
Съгласно нормативната база, при смърт на единия от съпрузите, го наследяват неговата съпруга и децата му. Пак съгласно норм. база, наследниците са длъжни до 5 години от смъртта на лицето което наследяват, да започнат действия по извършване на подялба, в противен случай това се счита за мълчалив отказ от наследство и държавата прибира дела. Така, че от 1995г до 2000 или 2001 трябва да сеизвърши първата делба.
Ако имота не е един, трябва за всеки по отделно да се извършат делби пак по този ред.
Ivan Mihalev
 

Re: Наследство

Мнениеот evgo » 16 Фев 2005, 11:50

Госпдин Михалев, като не сте юрист, не давайте тълкувания. Може да споделяте опита си, но дотолкова. Иначе става неприятно.
Сега и за наследник:
По силата на параграф 9 ЗИДЗН /ДВ, бр.60 от 92г./ бе отменен чл. 50 ЗН относно петгодишния срок за приемане на наследството. Поради това и на основание чл.69 ал.1 ЗН делба на наследството може да бъде поискана винаги.
Ако имотите /казвате къща и земя/ са били СИО, Вашите ид.ч. наистина са такива.
За подаване на декларацията по чл.32 ал.1 ЗМДТ /6-месечен срок от откриване на наследството/ може да изпратите пълномощно на брат си, което ще указва изрично приемане на наследството, макар, че по силата на чл.32 ал.5 ЗМДТ подаването на тази декларация от единия сънаследник ползва и другите. Ако искате да продавате това имущество, пълномощното с което упълномощавате брат си да продава вашите ид.ч., ще сочи също приемане на наследството, така че друго няма да е необходимо. Не забравяйте, че при представяне на нот.заверено пълномощно за продажба на имот, към него винаги следва да присъстват 2 броя нот.заверени декларации по чл.226 ал.1 ДПК и 1 брой нот.заверена декларация по чл.25 ал.6 ЗННД.
evgo
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron