начало

Вместо да се избере нов ВСС, чрез ЗСВ се цели бетонирането на безвремието в съдебната система Вместо да се избере нов ВСС, чрез ЗСВ се цели бетонирането на безвремието в съдебната система

Случаят в Асеновград не е единствен

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот suspenser » 03 Юли 2009, 22:08

Здравейте,

Случаят с насилственото отнемане на децата от баща им в Асеновград не е единствен в БГ. Както съобщиха медиите, Полша се била специализирала във връщане на собствените си деца (като бе цитиран случай на върнати от Франция деца), а България бих добавил - в извеждането им зад граница с активната помощ на съда чрез безпрецедентната в Европа съдебна практика на замяна от съда на съгласието на единия родител детето/децата да пътуват зад граница, т.е. да бъдат отвлечени. Това се прави в нарушение на родителските права, като очевидно за "компетентните" български съдии съгласието не е правна категория произтичаща, производна на притежавано право, а нещо самостоятелно, изолирано, т.е. нямащо нищо общо с притежаваното право. По тази логика следва, че би могло да се иска съгласие за "нещо" от някого, без това "нещо" да е продукт на притежавано право. Но това не толкова лошо, лошо става когато е обратно, т.е. да не се иска съгласие за "нещо", което е продукт на притежавано право. Простичко казано: крадецът, присвоителят на някаква обща вещ, би могъл да иска от съда, да бъде заменено несъгласието ви за даване на веща със съгласие - и хоп извършената кражба е вече законна.
Следвайки тази логика нищо не пречи да ви се замени съгласието, напр. "при разногласие между родителите" по чл.72 СК, каквито съвети се дават във форума ?! , и за смяна имената на децата, та дори и за осиновяването им, нищо че притежавате родителски права - та нали за бълг. съд съгласието няма нищо общо с правото, т.е. може да си "имаш" правата, но никой не те пита за тях. Подобни правни абсурди в коя държава ги има? Съгласие може да бъде заменяно само ако съществува задължение за даване на такова съгласно някаква правна норма или по силата на споразумение, в което задълженото лице противно на поето задължение за това, не го изпълнява и по този начин нарушава договореността. Това невежество, некомпетентност ли е или малоумие? Няма държава в Европа, която да не се бори за децата си, очевидно с изключение на БГ.

Та речта е за връщане в БГ на две отвлечени деца , тъй-като се прави опит отвличането да се узакони с иск по чл.72 СК за замяна съгласието на другия родител. И такъв иск бълг. съд го допуска?! Необходимо тук е познаване прилагането в Европа на Хагската конвенция за гражданските аспекти от международното отвличане на деца и един последващ Регламент на Съвета, засилващ правата на потърпевшия родител, който на това място няма да цитирам, за да не подпомагам враговете. Кой специалист по семейно право би могъл да помогне с активна правна помощ? Безкрайно ще му бъда благодарен. Времето е кратко, по-малко от три седмици.
suspenser
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 14 Ное 2007, 18:17

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот plamen_penev » 03 Юли 2009, 22:31

Май някои "фактори" във форума пак се поизхвърлиха със заключвания на теми без нужда... Казах ви, че истинската история предстои и продължавам да мисля така! Неблаговидната роля на българския съд в тази тъжна история тепърва ще излиза наяве.
suspenser, не разбрах за какъв срок става дума е експозето ви? Срок за какво и на кого?
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот Гост. » 03 Юли 2009, 22:57

:roll: Тече срока за отговор по 131, Пенев. Предмет на делото е иск по чл. 72... ама вече наистина и мен ме мъчат жегите. 8)

А онази тема отколе се изчерпа.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот plamen_penev » 04 Юли 2009, 09:56

Тече срока за отговор по 131, Пенев.

Абе май съм изпуснал нещо... Нали говорим за случая с децата от Асенивград и полякинята с нейната гадна руска помагачка? :roll:
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот Гост. » 04 Юли 2009, 12:16

:roll: Няколко години обучение... нищо важно, за някои.
Според мен иде реч за обратната хипотеза на Асеновград. Децата вече са напуснали БГ, а сега единият родител иска да ползва благините на правните механизми, завеждайки дело по 72.. тук. 8)
Проблемът на питащия е сериозен. Съдът в повечето си идентични казуси постановява СР, което замества съгласието. Но! има и откази.


п.п. Когато писах в Асеновград споменах, за две дела на нашия съд- предоставени род. права, децата се намираха извън страната ни / Франция и Германия/, при другия родител... Въпреки всичко, и двете страни не изпълняват нашите решения. Няма отказ, просто не изпълняват... 8)
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот Ntriple » 04 Юли 2009, 12:34

Здравейте,
Понеже имам лично съобщение от вас, на което не мога да отговоря, тъй като не са ви включени личните съобщения, пиша тук.

От изложените твърдения мисля, че основното засега в случая Ви е използването на неистинската декларация за съгласието Ви. При определени условия, това може да се използва за спиране на сегашното производство, а по натам, при наличие на престъпление, да бъде във ваша полза при решението на съда.

Естествено, че това е съвсем схематично представяне на възможен вариант, мисълта ми е да не търсите решение в международното или общностното право засега, при положение че има и съвсем "стандартни" възможности. Трябва ви адвокат и то по-бързо. Надявам се някой колега от града в който сте да ви окаже компетентно съдействие.
Ntriple
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 23 Мар 2008, 21:02

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот suspenser » 06 Юли 2009, 18:48

Благодаря на всички които се обадиха,

По същество: Тъй-като децата са изведени без мое съгласие извън страната мисля, че това е достатъчно основание съгласно един Регламент на Съвета за изискване на връщането им. В Шенгенското пространство няма ограничителен режим при пътуване и за да се предотврати отвличането на деца в рамките на Общността е приет този Регламент, който не е подписан единствено от Дания поради наличието на датско малцинство в Германия. В Регламента са описани случаите, в които държавите, в които са отвлечени децата се задължават да върнат децата на местото на обичайното им местопребиваване преди отвличането от единия родител. В БГ предоставяне упражняването на род. права при развод на единия родител НЕ поражда право у него да определя самостоятелно, без съгласието на другия родител местопребиваването на децата извън страната. Върху последно право се основава този Регламент на Общността. Така е и в Германия, Франция и др. иначе този Регламент би лесно се заобиколил с развод и би бил безсмислица. Проблема тук е, че БГ се е напънала да прилага по-старата Хагска конвенция по отношение на децата от Полша, а страни напр. като Германия (а може би и Франция) при запитване за местопребиваването на децата мълчат, защото им трябват бъдещи натурализирани данъкоплатци и не се страхуват от санкции от Еврокомисията за неспазване на Общностното право. Смятам че решенията на БГ съдилищата за заместване на съгласието на единия родител са неправомерни, защото нарушават не само притежаваните (макар и не упражнявани в ежедневието) от него родителски права, но и противоречат на Общностното право.

http://conflictoflaws.net/2009/brussels ... cus-group/

http://europa.eu/legislation_summaries/ ... 194_en.htm

Последния линк както се досещате го няма на български, но аз мога да помагам.
Необходимо ми е спешно съдействие.

Бих желал също да извърша и лична кореспонденция, но не видях от къде се включват личните съобщения. Бухте ли могли да ми посочите.
suspenser
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 14 Ное 2007, 18:17

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот Гост. » 06 Юли 2009, 19:32

:roll: Не ви е нужно спешно съдействие, нужен ви е адвокат. :idea: Ако напишете координати все ще налети някой... Бъдете осторожен!

Потребителски панел :arrow: настройки на форума :arrow: искам да получавам ЛС :arrow: изпрати.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот zonnetje » 06 Юли 2009, 19:42

suspenser

Децата дори и да бяха изведени с Вашето съгласие, като целта е краткосрочно пътуване (дори и в декларацията-съгласие да не е посочен срока и продължителността на пътуването), това не дава право на другия родител (в случая майката на децата Ви) да променя тяхното обичайно местопребиваване от България в чужбина без Вашето съгласие (нотариално заверено, преведено и легализирано) децата да живеят извън България.

Можете да прочетете мои предишни постове във форума, където съм описала как съм регистрирала дъщеря ми в общината в Белгия и какви документи са ми поискали да представя (в съответствие с Регламент Брюксел ІІ (ЕС)).

"Смятам че решенията на БГ съдилищата за заместване на съгласието на единия родител са неправомерни, защото нарушават не само притежаваните (макар и не упражнявани в ежедневието) от него родителски права, но и противоречат на Общностното право."

В целия ЕС в случаи, когато единият родителя откаже да даде съгласието си за промяна на обичайното местопребиваване на детето/децата, другият родител има право и може да се обърне към съда по местоживеене на детето/децата с молба за заместване на съгласието и промяна на обичайното местоживеене на детето/децата. Съдът преценява дали това е в интерес на детето/децата и разрешава/или отхвърля едно такова искане.

Съжалявам, че сте поставен в такава конфликтна ситуация, която в никакъв случай не е в интерес на децата.

Освен по съдеб път, можете да опитате да постигнете и извън съдебно споразумение, като използвате медиация.

Това е линк към страницата на Европейския медиатор по международни отвличания на деца от родител:

http://www.europarl.europa.eu/parliamen ... =BG&id=154

Пожелавам Ви успех и да намерите най-доброто възможно решение на проблема в интерес на децата Ви.
zonnetje
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 22 Мар 2009, 01:00

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот zonnetje » 07 Юли 2009, 12:44

suspenser

Не Ви е активирана опцията за получаване на лични съобщения и не мога да Ви изпратя отговор. Ако искате пуснете ми на лични Ваш e-mail адрес.
zonnetje
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 22 Мар 2009, 01:00

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот suspenser » 07 Юли 2009, 17:56

Каква е процедурата по връщане на отвлечени деца от единия родител съгласно Регламент Брюксел ІІ (ЕС)? Знае ли някой нещо? Всички отговори са добре дошли. Благодаря предварително.
suspenser
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 14 Ное 2007, 18:17

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот plamen_penev » 16 Юли 2009, 21:18

Току-що научих, че бащата на отмъкнатото с помощта на полското посолство и българските власти дете от Асеновград започва с помощта на един от най-добрите адвокати в България дело срещу държавата.
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот Гост. » 16 Юли 2009, 21:42

plamen_penev написа:Току-що научих, че бащата на отмъкнатото с помощта на полското посолство и българските власти дете от Асеновград започва с помощта на един от най-добрите адвокати в България дело срещу държавата.


А-ха! Правилен ход. Предполагам това действие със сигурност ще му върне, според някого:
- самочувствието
- правдата ще възтържествува
или
- ДЕТЕТО?

Интелигентно решение, което безспорно указва какво мотивира татето и приоритетите в живота му.
Не всичко е пари, приятелю, не всичко. Но си е точно това. 8)


Още нещо :idea: Този човек, явно, цял живот грешни решения взима.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот plamen_penev » 16 Юли 2009, 22:10

Лично на мен, poli_g, "правдата ще възтържествува" ми изглежда достатъчен мотив. На премазания от българското "правосъдие" баща, обаче едва ли му е толкова смешно, колкото, струва ми се, ти е смешно на теб... :roll:
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот Гост. » 16 Юли 2009, 22:22

Какъв му е точно проблема на него, Пенев?
Не е мотивиран от това, което твърдиш и сам добре го знаеш. 8)
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Случаят в Асеновград не е единствен

Мнениеот donna » 18 Юли 2009, 08:23

suspenser написа:Здравейте,

Простичко казано: крадецът, присвоителят на някаква обща вещ, би могъл да иска от съда, да бъде заменено несъгласието ви за даване на веща със съгласие - и хоп извършената кражба е вече законна.
Следвайки тази логика нищо не пречи да ви се замени съгласието, напр. "при разногласие между родителите" по чл.72 СК, каквито съвети се дават във форума ?! , и за смяна имената на децата, та дори и за осиновяването им, нищо че притежавате родителски права - та нали за бълг. съд съгласието няма нищо общо с правото, т.е. може да си "имаш" правата, но никой не те пита за тях. Подобни правни абсурди в коя държава ги има? Съгласие може да бъде заменяно само ако съществува задължение за даване на такова съгласно някаква правна норма или по силата на споразумение, в което задълженото лице противно на поето задължение за това, не го изпълнява и по този начин нарушава договореността. Това невежество, некомпетентност ли е или малоумие? Няма държава в Европа, която да не се бори за децата си, очевидно с изключение на БГ.


Та какво му е на иска по чл.72 СК много си е на място ,щом съдът е разрешил детето да живее с родителя в друга държава .Ако едно дете и родителят имащ род. права имат шанса да живеят по -добре и детето да се развива по добре другаде какъв е проблема.Ако другия родител има претенции ,ами нека да ги подсигури тия условия и т.н.

Какъв му е проблема на другия родител да иде и да си види детето и .т ,никакав ,ако ми кажете ,че това е стандарта , там въпроса е друг...ами да иде и той в чужбина да поработи :D

А какви съвети се дават във форума ,мисля че си е работа на питащите и отговарящите ,а не на suspenser.А правна норма има точно чл.72 СК ,прочети го и си го разтълкувай :mrgreen:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron