начало

Цвета Желязкова е новият председател на окръжния съд във Варна Цвета Желязкова е новият председател на окръжния съд във Варна

Обявяване на фалит и ипотека

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обявяване на фалит и ипотека

Мнениеот vieda » 16 Сеп 2009, 16:17

Имам фирма ЕТ, която е пред фалит,в същото време имам теглен кредит от банка, които е обезпечен с мои имущества.Съществува вероятност фалита да бъде с висока стойност и ипотекираните имущества да не го покрият.Имам наследствена къща която е е в кръга на ипотекираното имущество.Може ли да бъде насочено срещу нея погасяването на дълговете, щом банката не може да се удовлетвори от ипотекираните имоти.Какви са правните възможности, да се избегне наследствената ми къща да не бъде продадена за покриване на кредита.Мога ли преди настъпване на фалита да прехвърля къщата на сина си и каква е проедурата,реда и съответните такси. Много Ви моля за помощ, в затруднение съм да ни отнемат всичко.
vieda
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 20 Юли 2009, 14:20

Re: Обявяване на фалит и ипотека

Мнениеот REVOLUTION » 16 Сеп 2009, 16:29

Щом къщата е ипотекирана не може да я спасите , освен ако не платите кредита.Ипотеката следва веща и колкото и пъти да я прехвърляте , на когото си искате , ако не изпълните задълженията си , ипотекарния кр. може да насочи изпълнение към нея.Опитайте се да рефинансирате кредитите си , консултирайте се с адвокат задължително , за да не предприемате необмилсени действия , чути недочути в махлата , без ефект , само ще се набалбуквате още повече.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Обявяване на фалит и ипотека

Мнениеот sunrise » 16 Сеп 2009, 16:30

Първо, щом считате , че сте пред фалит, Ви трябва подробна консултация с адвокат и счетоводител.
Доколкото разбирам, Вие имате ЕТ. Ипотекирали сте някакво имущество по заем, но не става ясно на фирмата ли е този заем или личен.
Най-общо, при ЕТ, кредиторите могат да се насочат срещу цялото имущество на длъжника, а не само срещу предприятието му.
Можете да го прехвърлите на сина си , но има искове с които кредиторите ще го обяват за недействително спрямо тях.Опишете по-подробно , защото има противоречия в казаното от Вас.
Ако това имущество е ипотекирано не по фирмен заем, нещата не са розови.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Обявяване на фалит и ипотека

Мнениеот vieda » 20 Сеп 2009, 19:20

Не е по фирмен, личен.Ипотеката е върху други имоти , по незначителни от тази къща която не е ипотекирана.Но се страхувам чв ипотекираните имущества няма да покрият кредита от този фалит. Искам да спася къщата , мога ли да я прехвърля на сина си , ако се насочат срещу други имущества - тя не е ипотекирана.Могат ли въобще да се удовлетворяват от други имущества , ако ипотекираните не са достатъчни. Как да спася къщата си.
vieda
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 20 Юли 2009, 14:20

Re: Обявяване на фалит и ипотека

Мнениеот sunrise » 23 Сеп 2009, 10:35

Могат, да се удовлетворят от цялото Ви имущество, просто ипотеката им дава привилегия пред други длъжници. Прехвърлянето на имота на сина Ви няма да Ви спаси, има си съответните искове , това имущество да се счита за Ваше , най-общо казано по отношение на кредиторите Ви.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Обявяване на фалит и ипотека

Мнениеот hidden » 10 Окт 2009, 09:05

Чл. 638 ТЗ е доста неясен в тези хипотези. Съгласно ал. 1:
С откриване на производството по несъстоятелност се спират изпълнителните производства срещу имуществото, включено в масата на несъстоятелността с изключение на имуществата по чл. 193 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

Когато обаче ипотеката е учредена не от длъжника, а от трето лице в полза на длъжника, изпаднал в несъстоятелност, това имущество не е включено в масата на несъстоятелността. Тъй като изп. производство срещу главния длъжник се спира, по силата на закона, то не е ясно дали съдебният изпълнител може да го продължи и срещу имуществото на ипотекарния длъжник /тъй като то не е включено в масата на несъстоятелността/. Съществува известен разнобой в практиката по въпроса. При всички положения обаче ал. 3 си остава възможна вратичка в полза на кредитора:
Ако е предприето действие в полза на обезпечен кредитор по реализация на обезпечението, съдът може да разреши производството да продължи при съществуваща опасност от увреждане интересите на кредитора. Получената над размера на обезпечението сума се внася в масата на несъстоятелността.

Ако къщата не е ипотекирана и това ще остане единственото Ви жилище, срещу него не може да се насочи принудителното изпълнение, на основание чл. 444 от ГПК:
Чл. 444. Изпълнението не може да бъде насочено върху следните вещи на длъжника - физическо лице:
7. жилището на длъжника, ако той и никой от членовете на семейството му, с които живее заедно, нямат друго жилище, независимо от това, дали длъжникът живее в него
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron