Здравейте и успешен ден!
Ще си позволя да взема отношение поне още веднъж
mibora написа:Уважаеми колеги,
според Велина Тодорова ("Новият СК": семейството-гнездо или клетка?") детето има право след навършване на 14год. да оспори бащинството (чл.62, ал.4 от СК, арг.от чл.331, ал.2 ГПК, вр.чл.319 ГПК). Не мога да разбера откъде извежда това тълкуване!
Защо да няма право преди навършване на 14год. възраст да оспори бащинството чрез законния си представител (т.е.майката).
С уважение:
Е.И.
Това беше въпросът на колегата като че ли.
Хубаво е че се изясни поне това,че детето може от свое име да предявява иска.
Спорен остава само въпроса дали това може да стане чрез майката или е необходим особен представител.
И аз нямам опит,но пък си заслужава да се вземе отношение,поне заради цитираната практика.
REVOLUTION написа:Решение № 537 от 25.VII.1989 г. по гр. д. № 427/89 г., II г. о.
Съдебна практика - Бюлетин на ВС на НРБ, кн. 11/1989 г.
чл. 16, ал. 6 ГПК,
чл. 73, ал. 1 СК
Когато в тригодишен срок от раждането на детето майката не предяви иск за установяване на бащинство, при предявения след този срок иск от малолетното още дете тя не може да бъде негов законен представител, а му се назначава особен представител.
Болднатото всъщност част от самото решение ли е или нещо различно,не мога да разбера в случая.
Това решение сигурно е интересно,тъй като действително разглежда въпроса за особения представител.
От посоченото от колегата обаче само това е в подкрепа на тезата за особение Пр.
Другите неща не са-те са в подкрепа на тезата за възможността на родителя да предяви иск като законен представител на малолетния:
REVOLUTION написа:Съдебна практика на ВС на НРБ - гражданска колегия, 1979 г., С., Наука и изкуство, 1980 г.
...Майката, родила детето, може лично, от свое име да води иск за търсене на бащата само в срока по чл. 39 СК - три години от раждането. С изтичането на тригодишния срок нейното право се погасява. Тъй като с бездействието си майката оставя своето дете без установен произход, а правото й се погасява, спорен е въпросът
дали тя е овластена по силата на чл. 62 СК*(2), във връзка с чл. 16, ал. 2 ГПК да представлява детето, като предяви неговия иск още през време на неговото малолетие.
Установената многогодишна практика на съдилищата да приемат предявени искове от майката като представител на детето следва да се утвърди, тъй като тя не противоречи на точното, логично тълкуване на законаREVOLUTION написа:Съдилищата обаче следва зорко да следят дали не е налице противоречие на интересите на майката с интересите на детето. В такъв случай е необходимо да се спазва разпоредбата на чл. 16, ал. последна ГПК , като се назначи особен представител.[/url]
.
Това вече е друг въпрос.Дали има противоречие.Не търпи възражение тезата,че фактът на пропуснатия срок от майката(макар и да е имала желание например)не може да значи наличие на интерес.
Още повече,че както и самия ВС казва в своето Пост.№5/78г. "..въпросът кога интересите на майката са в противоречие са в противоречие с интересите на детето при иска по чл.39 СК и се решава от съда конкретно съобразно обстоятелствата.."
Именно в този смисъл е и цитираното друтго решение от колегата,а имено:[quoteОт текста на чл. 39 СК, който допуска иск от детето, следователно и от негово име чрез негов представител "до изтичане на три години от пълнолетието", се вижда, че правото на иск на детето не е ограничено от навършване на пълнолетието. [url]Съдилищата обаче следва
зорко да следят дали не е налице противоречие на интересите на майката с интересите на [/b]детето. В такъв случай е необходимо да се спазва разпоредбата на чл. 16, ал. последна ГПК , като се назначи особен представител.[/url]
[/quote]
Какво казва съдът?Казва в случая точно това,което е единствено правилно-особен представител-само ако има противоречие в интересите между тях.
Така че не може да се назначава О.Пр. без да се констатира това нещо.Майката си завежда делото и когато няма такова положение(а това вероятно почти винаги ще е така) и искът си е абсолютно допустим.
Ще завърша с нещо от ПП №5 /78г.
т.2-"[b]Искът на детето за търсене на бащата по чл.39*СК може да се предяви и преди пълнолетието му.В такъв случай майката действа като законен представител на детето и упражнава неговото право на иск. По нататък продължава ВС,със следващото изречение,разглеждащо въпроса,за
евентуалното наличие на противоречие "Когато интересите на майката са в противоречие с тези на малолетното дете съдът е длъжен да приложи чл.16,ал. последна ГПК относно представителството на детето в процеса".
Следващото изречение от тази точка посочих по-горе- за факстическия въпрос относно противоречието.
Честно казано,и аз съм на това мнение като ВС
,но дори и да не бях,това е положението-задължително е .
Майкато може да заведе делото от името на детето.Вярно,че е "азбучен казус",но колко му е на човек понякога да побърка малко азбуката..
Смятам че е така,тъй като според мен не може да бъде различно положението при
иска за оспорване,какъвто е въпроса всъщност.Оспорването както се каза вече е допустимо и от детето,а правилата за представителството от Ос.Пр.са
императивни-т.е само когато има противоречие.