начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Има ли шанс за спечелване на дело?

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот l____ » 20 Дек 2010, 02:26

....пропускаш, че щом като акта с който е одобрена кадастралната карта е обжалван, то тя не е влязла в сила.

Не пропускам този факт. Но този факт няма отношение към проблема.

Проблемът е в това, че към някаква дата има Заповед за одобряване на КК. Но към нея същата дата няма документи за собственост за всеки от тридесетте имота, а има 30 документи за съсобственост на един имот от около 30 декара.

И следователно Заповедта за одобряване е съобразена със съсобствеността. Не е имало практическа възможност Заповедта да е била съобразена с някаква си собственост на 30 собственика върху 30 отделни имота, защото АГКК не се занимава с признаване на собственост. АГКК работи със съставени документи за собственост, а не ги съставя. В правомощията на АГКК не са включени правомощия да прави обстоятелствени проверки за давностно владение. В този смисъл, Заповедта е била коректна към датата на издаването й.

При това положение, по отношение евентуалното попълване на КК, КНА е релевантен факт

Да, КНА е реревантен по отношение на евентуално попълване на КК. Но какво отношение има КНА към заповед за одобряване на КК, издадена преди КНА да го е имало в правния мир. (Как, аджеба, Заповедта да е била съобразена с нещо (с КНА), което нещо не е съществувало в момента на издаване на Заповедта?)

Заповедта можеше да се обжалва основателно, ако по време на изработване на КК "ужсобствениците" на всеки "ужимот" бяха представили пред АГКК документите си за собственост върху "ужимотите" си.Но такива документи "ужсобствениците" на са имали. А е имало документи за съсобственост на един тридесетдекарен имот. И АГКК се е съобразила със съществуващия документ за съсобственост. Така че заповедта на АГКК за одобряване на КК не е била порочна към датата на издаването й. Напротив - била е в пълно съответствие с документите за съсобственост, съществували в правния мир към момента на издаването на заповедта.

Ако след Заповедта за одобряване се появят нови документи за собственост - тогава вече можем да искаме изменение на КК, но искането за изменение на КК вече е ... друга бира.


Единствено може да се потърси основание за обжалване на Заповедта във факта, че на терена е имало граници, които не са отразени в КК. Този факт, обаче не урежда въпросите със собствеността. Просто имаме тридесет еднодекарови имота, но всеки от тях е съсобствен между тридесет собственика.
Залагането, обаче, на подобна възможност за обжалване, вероятно пак си има своите недостатъци.
l____
Потребител
 
Мнения: 334
Регистриран на: 17 Сеп 2008, 07:41

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот julyanvonemona » 20 Дек 2010, 09:02

l____! Продължителното Ви обяснене нищо не обяснява! Оше веднъж Ви повтарям, че след като заповедта за одобряване на кадастралната карта е обжалвана то тя не е влязла в сила. Абсолютно никакво значение нямат събраните до този момент данни за имоти и граници от страна на АГКК.
Ако приемем че 10 годишнага придобивна давност е изтекла 1 час преди съдът да се произнесе относно попълването на КК със съответния имот и през този час бъдат извършени съответните действия за снабдяване с КНА по обстоятелствена проверка, този КНА е достатъчно основание съдът да отмени заповедта за одобряването на КК, като уважи противопоставените данни от КНА, представени дори и в момента на съдебното заседание до приключване събиране на доказателствата. И още нещо! Отделната собственост (с присъщите и характеристики - площ местоположение и граници) се придобива по силата на 10 годишно давностно владение, а обстоятелствената проверка е действие, което удостоверява гази фактология. Обръщам Ви внимание върху тази постановка, за да подчертая че това което Вие наричате ужимот за периода от ДВ бр.34/2000г. до днес, вече се е превърнало в имот.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот pldrumev » 20 Дек 2010, 22:43

Извинявайте julyanvonemona, уважавам Вашите становища и се основавам понякога на тях, но в случая на какво основание притежателите на идеални части от един урегулиран имот, след давностно владение повече от 10 години, ще станат собственици на реални части от този имот- без делба, без ПУП, без някакви заповеди за връщане на имотите в реални граници например , въводи във владение т.н.? Та тези владени от съсобствениците идеални части нямат нито пл.№-ра нито идентификатори. В началните обяснения се казваше, че през 71-ва година били станали собственици на идеални части и на идеални части от правото на строеж. Това не означава ли, че в този имот, чийто сини регулационни граници са били зачеркнати, т.е. въз основа на влязъл в сила поне регулационен план (изменение), вече се е предвиждало друго строителство- било като предназначение, било като начин и характер на застрояване, различно от индивидуалното жилищно строителство. Предчуствам, че в този случай не се казва цялата истина.
pldrumev
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 28 Ное 2010, 22:54

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот julyanvonemona » 20 Дек 2010, 23:52

pldrumev ще Ви извиня само след като помислите още малко, защогто и сам ще стигнете до изводите от предишния ми пост.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот vdggbg » 21 Дек 2010, 10:02

Господин pldrumev, недейте да се пробвате за врачка. Предчувствията Ви лъжат. В този случай се казва истината, само истината, и нищо друго освен истината!
Ще обясня още веднъж. През 1971 г. съм купил идеални части от земя с конкретизирано право на строеж (не идеални части от правото на строеж върху целия парцел, а право на строеж върху конкретен, определен с плана, обект). Този обект е локализиран в пространството, както и обектите на останалите 29 съсобственика. Още през 1971 всички съвместно са определили границите на владение и ползване, и всеки е заградил определена площ около обекта, правото на строеж върху който е купил. Не е имало изменение на плана - заповедта от 1970 г. досега е една, и не е променяна. bgarch е дал някакво (може би правдоподобно, не зная) обяснение на задрасканите с кръстчета вътрешни рег. линии. Предвиждането на плана е за индивидуално строителство, и не е променяно.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот pldrumev » 21 Дек 2010, 22:35

Извинявайте, но не съм искал никого с нищо да обиждам.
Ще цитирам тук казаното от известни наши юристи, преценката оставам на Вас.
Става дума за съсобствен имот като Вашия:
"Частите, които притежавате в този имот не са реално обособени, а съществуват само идейно, мислено. Идеалните части от имота могат да бъдат с различна големина и се изразяват с дробно число 1/2, 1/3 .... 1/ 30 или процент.В зависимост от големината на притежаваните идеални части от общия имот, съсобственикът има право да ползва имота и е длъжен да участва в разходите за неговото поддържане, има право да получава част от добивите в имота, при ДЕЛБА ДА ПОЛУЧИ РЕАЛЕН ДЯЛ ОТ ИМОТА, когато той е поделяем на реални части..." При съсобственост всеки от съсобствениците е собственик на част от вещта( в случая имота).Тази част не е реално обособена, а представлява мислена част, идеална част, съществуваща само във въображението на лицата.
Съсобствеността по принцип възниква по различни начини. Във вашия случай тя е възникнала в резултат на правна сделка- продажба на имот на повече от две лица.
Всеки съсобственик може да иска да прекрати съсобствеността. Това може да стане по взаимно съгласие, чрез доброволна делба или чрез предевяване на иск до съда за делба.
Ползването на реална част от съсобствен имот може да стане само въз основа на решение на съда.
Изводите , както казах, оставям на Вас.
pldrumev
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 28 Ное 2010, 22:54

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот l____ » 22 Дек 2010, 03:02

...Отделната собственост (с присъщите и характеристики - площ местоположение и граници) се придобива по силата на 10 годишно давностно владение, а обстоятелствената проверка е действие, което удостоверява гази фактология. Обръщам Ви внимание върху тази постановка, за да подчертая че това което Вие наричате ужимот за периода от ДВ бр.34/2000г. до днес, вече се е превърнало в имот.


Последната редакция на чл. 59 ЗТСУ влиза в сила на 01.01.2001 г ли :?:
Или греша?
А днес е 22.12.2010 г.

Какво казва правото: Превърнал ли се е вече "ужимот"-ът в имот?
Или ще се превърне след десетина дни?
l____
Потребител
 
Мнения: 334
Регистриран на: 17 Сеп 2008, 07:41

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот julyanvonemona » 22 Дек 2010, 08:34

Не! Не грешите уважаеми I_____! Аз сгреших поради погрешни пресмятания! И все пак макар и до 01.01.2001г. текстът на чл.59 ЗТСУ изрично да забраняваше придобивнането по давност върху реално определени части върху дворищнорегулационните парцели, като се вземе под внимание че единствената характеристика на придобивната давност е фактическото владение на място, дали днес не следва да се приеме, че тя трябва да се прилага и по отношение на осъщественото фактическо владение и до 01.01.2001г. Въпросът е риторичен!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот magodeoz » 22 Дек 2010, 12:13

Ако правилно съм разбрал същността на полемиката, двама от участниците застъпват становището, че идеални части от един имот не могат да бъдат трансформирани в реален обект на право на собственост по давностно владение - нали така?
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот julyanvonemona » 22 Дек 2010, 13:32

magodeoz и на мен така ми изглежда. Освен това има и няколко подтеми, но те са без значение освен ако не засягат основната.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот sunrise » 22 Дек 2010, 14:39

Ако заповедта не страда от други пороци, делото не може да бъде спечелено. КК трябва да съдържа данни от документите за собственост. Кой какво е придоболи, а пък не е представил документ, АГКК няма как да знае, още повече , че до този момент е бил един -единствен имот. От друга страна, независимо ,че от 01.01.2001г. , десетте години не са изтекли, придобиването на реални части става върху конкретен имот, който трябва да бъде посочен с граници и площ. А това става само след ПУП . Третия у лево , между Мара и Гошо, не може да обоснове правото ни на собственост. Някъде имаше и практика , че могат да се придобият реални части, но когато се присъединяват към друг имот, но сега не ми се търси.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот magodeoz » 22 Дек 2010, 15:20

В логистиката каруцата и конят си имат точно определени места. В този ред на мисли - първо следва да се обособят в самостоятелен имот реалните части, а едва след това да се урегулира този имот с подробен устройствен план. Другият вариант е образуването на няколко урегулирани имота от изходния УПИ в условията на доброволна или съдебна делба, но това няма нищо общо с придобивната давност.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот julyanvonemona » 22 Дек 2010, 15:40

От друга страна, независимо ,че от 01.01.2001г. , десетте години не са изтекли,.....
А дали е така!Коой ще ми каже?!Аз вървя по света и подсвирквам си даже!.....
придобиването на реални части става върху конкретен имот, който трябва да бъде посочен с граници и площ. А това става само след ПУП
Я--аа да вииш ти к'во и как стаа!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот vdggbg » 22 Дек 2010, 17:27

За да може да се направи ПУП за обособяване на самостоятелни УПИ от общия, ни е необходимо заснемане на материализираните на място огради, и новите вътрешни рег. линии да преминат по тях - за да няма спорове. Такова заснемане имаше в стария, неодобрен кадастър, макар и доста неточно. Не трябваше ли това да е елемент и от новата КК, която да коригира неточностите на стария кадастър, а не да игнорира съществуването му?
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот magodeoz » 22 Дек 2010, 19:50

vdggbg, изглеждате интелигентен човек - едва ли е необходимо да Ви се припомня, че КК и "неодобреният кадастър" са две съвсем различни неща. Желая Ви успех в делото срещу АГКК, макар да не вярвам в него. Тук е мястото да Ви припомня също, че при извършването на обстоятелствена проверка се кредитират всякакви форми на доказване, допустими по ГПК.
magodeoz
Активен потребител
 
Мнения: 1948
Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:29

Re: Има ли шанс за спечелване на дело?

Мнениеот vdggbg » 23 Дек 2010, 17:59

Благодаря на всички за изказаните мнения, и желая весели празници! Темата ще има продължение, вероятно след коледните и новогодишни празници.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Предишна

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron