начало

10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия 10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия

legalizacia na razvod v bulgaria

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


legalizacia na razvod v bulgaria

Мнениеот zo » 19 Яну 2005, 17:08

Kazusut e sledniat.Mackata se razvezda v Kitai predi poveche ot godina.Neobxodimo i e da legalizira v nai-skoro vreme razvodut v Bulgaria.Kak moze da stane tova,kam koqa institycia da se obarnem za poveche informacia...kolko bi stryvalo??
Predvaritelno Blagodarqa!!!:)
zo
 

Re: legalizacia na razvod v bulgaria

Мнениеот + » 19 Яну 2005, 17:27

Производството се нарича екзекватура и се образува пред СГС. Реда е по ГПК - чл 303 и следващите. Легализация се извършва само ако в България има и регистриран брак. Такси - минимални по наредбата, ако за хонорар питате, или според клиента по Ваше усмотрение.
+
 

Re: legalizacia na razvod v bulgaria

Мнениеот zo » 19 Яну 2005, 17:34

Thanks:)Mackata se interesyva kolko shte i stryva podobno prikluchenie....ne za xonorar:)
zo
 

Re: legalizacia na razvod v bulgaria

Мнениеот + » 19 Яну 2005, 17:44

Не мога да разбера какво я интересува - времето ли - ако е това - българският съд може всичко, може и бързо да стане - няколко месеца. Ако става дума за държавните такси - не ги помня точно, но са минимални - вижте ги в Наредба за такси, събирани от съдилищата .. - не са високи от порядъка до 50 лв. , ако има имуществен интерес е 0,4%
+
 

Re: legalizacia na razvod v bulgaria

Мнениеот avukat » 19 Яну 2005, 22:38

Около 400 евро и адвокат с добра практика ще й свършат работа за няколко месеца. Това е специфична процедура и не всички адвокати са я извършвали.
avukat
 

Re: legalizacia na razvod v bulgaria

Мнениеот hero » 20 Яну 2005, 04:56

kato vreme-pone 8-10 meseca.
taksa-min. 40 lv.
procedurata e dosta tromama i formalna, osobeno ako sadebnoto reshenie sadarja podialba na imushtestvo ili ima prisadena izdrajka.
absurd e da se spravi bez advokat. proizvodstvoto e mnogo specifi4no i dori mnogo kolegi ne mogat da se spraviat. a sashto i niakoi sadii v SGS ne sa naiasno.
hero
 

Re: legalizacia na razvod v bulgaria

Мнениеот Гери » 20 Яну 2005, 08:12

Таксата е 40 лв, компетентен е СГС
става от 3 до 5 месеца, поне моите екзекватури за толкова са минавали :)
последната ми я пуснах септември, на 17 дек. ми беше заседанието и вече имам решение :)

Ето ви и една кратка моя статия по въпроса:

Често срещано явление в практиката е лица с българско гражданство, живеещи в чужбина, да направят постъпки, за прекратяване на бракът им чрез развод съобразно разпоредбите на законодателство на държавата, на чиято територия съпрузите постоянно пребивават.
Съгласно разпоредбите на българското законодателство макар, че бракът им е прекратен съгласно местното законодателство (на чуждата държава), той продължава да бъде валиден в Република България и е необходимо да се направят й допълнителни постъпки от вече “бившите” съпрузи, за регистриране на това обстоятелство, и в Република България.
Процедурата по признаване на чуждестранно съдебно решение относно прекратен брак чрез развод, започва по искане на заинтересованата страна респективно по молба и на двамата съпрузи. За започване на производството е необходимо да бъде внесена държавна такса, която се определя съобразно правилата на чл.55 от ГПК. Към молбата за признаване на чуждестранно съдебно решение задължително трябва да бъдат приложени заверени с апостил:
- препис от съдебно решение на съответният чуждестранен съд, че бракът между съпрузите е прекратен чрез развод, както и
- заверено с апостил съдебно удостоверение, от постановилият съдебното решение, за прекратяване на бракът съд, че същото е влязло в законна сила и не подлежи на обжалване. **
Компетентният съд, по производствата по екзекватура е Софийски Градски Съд и никой друг съд в Република България не може да разгледа дело за признаване и допускане изпълнение на чуждестранно съдебно решение.
Трябва задължително да се отбележи, че производството за признаване на чуждестранно съдебно решение би било обречено на неуспех, ако ответникът – български гражданин не е взел участие в делото и няма доказателства, че му е била връчена поне една призовка за явяването му по него.Не е възможно също така да се иска признаване на акт на административна институция. В някои страни бракът между съпрузите може да бъде прекратен и по административен ред (пр. от кмета на населено място), като по отношение на такъв административен акт производството по екзекватура е недопустимо.

* Текстът в статията е разработен така, че тя да бъде достъпна и разбираема за хората които се интересуват от производството по признаване и допускане изпълнение на чуждестранно съдебно решение.
** Заверените с апостил документи трябва да бъдат легализирани от лицензирана преводаческа агенция и задължително да бъдат заверени и в Министерство на външните работи на РБ – съгласно императивната разпоредба на чл. 305, ал.1, б. “а” от ГПК.

автор:
адв.Гергана Костакиева
Гери
 

Re: legalizacia na razvod v bulgaria

Мнениеот zo » 20 Яну 2005, 12:58

Blagodarqa za otzvchivostta !!!I na vsichki koito sa vzeli otnoshenie po vaprosa:)
zo
 

Re: legalizacia na razvod v bulgaria

Мнениеот enigma » 20 Яну 2005, 18:30

До «Гери»,

Разумно е да се отбележи, че има една промяна по чл. 303, ал. 1 ГПК относно «решенията на други чуждестранни органи, които са компетентни според правото на чуждата държава».

Затова вече ще се признават и актове за развод, които носят белези на правораздавателна дейност (особена юрисдикция), независимо, че са от адм. органи и независимо как се наричат по тяхното си право.

Достатъчно е съдът по екзекватурата да установи, че влизането в сила на акта за развод прегражда пътя на иск за развод пред съдебните орган на съответната държава по произхода, както и че по използваната процедура са спазени най-елементарните изисквания на диспозитивността, състезателността и равнопоставеността.

Тази новост е във връзка с практиката по бъдещото действие на Луганската и Брюкселската конвенции и на Брюкселската regulation.

Надявам се тази информация да Ви е полезна.
enigma
 

Re: legalizacia na razvod v bulgaria

Мнениеот Гери » 20 Яну 2005, 22:21

Живко Сталев приема, че въпреки това уточнение на закона пак става дума за акт, който е съдебно решение и като такъв притежава белезите на съдебно решение. Автора застава на становището, че брак прекратен по административен ред не може да се признае по реда на екзекватурата, но е допустимо признаването на адм. акт при условията на взаимност. Това становище е възприел и СГС (поне на този етап).
Гери
 

Re: legalizacia na razvod v bulgaria

Мнениеот enigma » 21 Яну 2005, 03:28

Казано просто по друг начин - имам предвид Сталев.

Аз Ви посочих практическите критерии – ако искът пред съд е недопустим след издаване на акт за развод от административен орган, то имате res iudicata в държавата по произхода и съответно особена юрисдикция.

Оттам нататък се преценя дали процедурата не противоречи на първичните изисквания за гражданско съдопроизводство.

А Софийски Роднински съд не ща и да го коментирам.
enigma
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта


cron