начало

Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК

усложнения при увеличаване на капитала на ЕООД

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


усложнения при увеличаване на капитала на ЕООД

Мнениеот G.G. » 29 Апр 2003, 15:44

Здравейте!
Можете ли да ми подскажете какво да направя в следната ситуация: ЕООД решава да увеличи капитала си чрез внасяне на парична вноска, като към датата на подаване на заявлението за вписване на промяната е внесло 70% от направеното увеличение и се е задължило да внесе останалите 30% в срок от 5 месеца. Междувременно преди изтичането на 5-месечния срок ЕООД-то прехвърля част от дяловете си и става ООД. Новият съдружник солидарно отговорен ли е със стария за внасянето на 30-те %? А при довнасянето им какво трябва да се представи в съда като доказателство, че паричната вноска за увеличението е внесена изцяло?
Благодаря на всички отзовали се!
G.G.
 

Re: усложнения при увеличаване на капитала на ЕООД

Мнениеот ??????? » 30 Апр 2003, 11:09

Чл. 130 от ТЗ визира точно казуса от Вашия въпрос - Правоприемникът е отговорен солидарно с праводателя за дължимите към момента на прехвърлянето вноски срещу дела в капитала.
???????
 

Re: усложнения при увеличаване на капитала на ЕООД

Мнениеот BezDna » 30 Апр 2003, 12:37

За да получите отговор, следва да допълните въпроса си с данни относно следните обстоятелства: По кой от предвидените в чл. 148 от ТЗ способ е направено увеличението на капитала.
Дали това е постигнато чрез записване на нови дялове, и част от тях поети ли са от новоприетия съдружник при преобразуване на дружеството.
Ако увеличението на капитала е извършено чрез увеличаване стйността на един дял ,важно е какво е предвидено в новия дружествен договор, с оглед сроковете за внасяне на дяловите вноски от съдружниците.
Не е ясно как е станало преобразуването на дружеството в ООД : чрез разделяне дружествения дял на едноличния собственик на два и прехвърляне със сделка на нов съдружник или чрез увеличение на капитала със записване на нови дялове, които се поемат от новоприетия съдружник.
Повече подробности посочете!
BezDna
 

Re: усложнения при увеличаване на капитала на ЕООД

Мнениеот G.G. » 30 Апр 2003, 15:19

Увеличението на капитала е на основание чл.148 ал.1 т.2 от ТЗ - "записване на нови дялове", като новите дялове се поемат от едноличния собственик на капитала. В последствие обаче последният решава да прехвърли част от дяловете чрез сделка на трето лице, понастоящем съдружник. Дружественият договор в частта си "Капитал.Дялове.Отговорност" пресъздава съдържанието на ТЗ, няма особени договорки между страните, както и не е регулиран въпроса с остатъчните 30%. Самото увеличение няма връзка с приемането на нов съдружник. Ще се опитам с произволни числа да онагледя ситуацията:
1.преди увеличението ЕООД - 500 дяла по 10 лв
2.увеличение 1000 дяла по 10 лв /ефективно покрити 70%, т.е. 700 дяла по 10 лв/
3.след увеличението ЕООД - общо 1500 дяла по 10 лв
4.обект на прехвърляне 800 дяла по 10 лв
5.след прехвърлянето ООД като старият съдружник има 700 дяла по 10 лв, а новият 800 дяла по 10 лв
В тази ситуация може ли да се приеме, че част от вноската на новия съдружник покрива остатъка от 30% или старият е длъжен сам да го покрие? И как трябва да процедира пред съда?
G.G.
 

Re: усложнения при увеличаване на капитала на ЕООД

Мнениеот BezDna » 19 Май 2003, 16:49

При този назин на увеличение на капитала - чрез записване на нови дялове ,всъщност не е толкова сложно.
След като новият съдружник е придобил дружествен дял, съответстващ примерно на 800 дяла от основния капитал на дружеството, то той има задължение да внесе равностойността им . Стойността на останалите зписани дялове, чрез които е извършено увеличението, следва да се внесе от първия съдружник, който е бил едноличен собственик.
Навядам се, че правите разлика между дружествен дял и дял от капитала. Само дружествения дял е предмет на сделка, затова този който купува дружествен дял, всъщност придобива участие в дружеството и дължи внясяне на тази част от дяловия капитал, която съотевтства на поетия от него дружествен дял.
BezDna
 


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron