начало

Вместо да се избере нов ВСС, чрез ЗСВ се цели бетонирането на безвремието в съдебната система Вместо да се избере нов ВСС, чрез ЗСВ се цели бетонирането на безвремието в съдебната система

Кога се слага под запрещителство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кога се слага под запрещителство

Мнениеот Marina21 » 19 Ное 2007, 11:12

Възможно ли е съвсем нормален Човек на 37г с висше образование,вярно понякога си попийва и прекалява но е с много добра интелигентност работоспособен да се сложи под запрещителство от майка си,при положение че тя самата/майката /има решение от ТЕЛК с псих заболяване и какво съответно да направи този Човек за да опонира на това
Благодаря Ви
Marina21
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Дек 2006, 23:05

Мнениеот barri » 19 Ное 2007, 11:44

Глава двадесет и седма.
ПОСТАВЯНЕ ПОД ЗАПРЕЩЕНИЕ

Чл. 275. (1) Поставяне едно лице под пълно или ограничено запрещение може да бъде поискано с искова молба от съпруга, от близките роднини, от прокурора и от всеки, който има правен интерес от това.
(2) По тези производства участието на прокурора е задължително.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 28 от 1983 г., в сила от 01.09.1983 г.) Лицето, чието запрещение се иска, трябва да бъде разпитано лично и ако стане нужда, се довежда принудително. Когато лицето е в болнично заведение и здравословното му състояние не позволява да бъде доведено лично в съдебно заседание, съдът е длъжен да придобие непосредствено впечатление за неговото състояние.

(4) Ако след разпита съдът намери за нужно, назначава му временен попечител, който да се грижи за личните му и имуществени интереси.




Чл. 276. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1983 г., в сила от 01.09.1983 г.) (1) Съдът се произнася по молбата след разпита на лицето, чието запрещение се иска, и на неговите близки. Ако това се окаже недостатъчно, съдът пристъпва към събиране на други доказателства и изслушване на вещи лица.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1983 г., в сила от 01.09.1983 г.) Ако лицето е в болнично заведение, съдът изисква от управата сведения за неговото състояние.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 124 от 1997 г., в сила от 01.04.1998 г.) След като влезе в сила решението, с което лицето се поставя под пълно запрещение, съдът съобщава за това на органа по настойничество, за да се учреди настойничество или попечителство.

(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1983 г., в сила от 01.09.1983 г.) Ищецът няма право на разноски в производството за поставяне под запрещение. Ако искът бъде отхвърлен, ищецът дължи на ответника направените разноски.




Чл. 277. (1) Производството по отменяването на запрещението е същото, както онова по допускането му.
(2) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1983 г., в сила от 01.09.1983 г.) Отмяната на запрещението може да бъде поискана и от органа по настойничеството или от настойника.
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Re: Кога се слага под запрещителство

Мнениеот bebitor » 19 Ное 2007, 14:17

Marina21 написа:Възможно ли е съвсем нормален Човек на 37г с висше образование,вярно понякога си попийва и прекалява но е с много добра интелигентност работоспособен да се сложи под запрещителство от майка си,при положение че тя самата/майката /има решение от ТЕЛК с псих заболяване и какво съответно да направи този Човек за да опонира на това
Благодаря Ви


От въпроса Ви разбирам, че поставянето под запрещение е поискано, но все още не е имало съдебно заседание.
Ако е така, препоръките ми са следните:
Ответникът трябва да се държи съвсем нормално в съда, по начин, който не показва наличието на психическо отклонение. Преди заседанието да не пие :wink: Да отговаря на въпросите на съдията нормално и разумно по начин, който показва, че е способен сам да ръководи действията си.
Независимо, че се извършва психиатрична експертиза, на която също трябва да се държи добре, най- важна е преценката на съда и впечатлението, което ще създаде в съдебната зала.
Представете въпросното решение на ТЕЛК на майката, поискала запрещението- явно тя не възприема правилно обективната действителност и действията на сина и, пречупени през призмата на нейното съзнание, изглеждат ненормални.
Да си доведе и свидетели, които да установят, че в обществото се проявява като съвсем нормален човек, действията му са логични и последователни и т.н.
В заключение ще кажа, че съвсем не е просто да се отнеме дееспособността на човек.
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron